Dania dla niemowląt na bazie kleików

dania dla niemowląt

Źródło: zdrowystartwprzyszlosc.pl

Rozszerzanie diety niemowlaka bardzo często wiąże się ze stresem u świeżo upieczonych rodziców. Póki maluszek karmiony jest mlekiem mamy, wszystko jest dobrze. Stres zaczyna się w momencie, kiedy dziecku należy podać coś innego, nowego. Zazwyczaj ma to miejsce po 4-5 miesiącu życia w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym oraz po 6 miesiącu w przypadku maluszków karmionych piersią. Niemowlęta można karmić na dwa sposoby. Pierwszy to kupowanie dziecku gotowych dań w słoiczkach, a drugi to samodzielne przygotowywanie posiłków dzieciom. Pierwszy sposób jest na pewno wygodniejszy, ale o wiele droższy. Samodzielne przygotowywanie dań dla niemowlaków nie jest takie straszne, jak się wydaje. I co ważne – nie jest wcale czasochłonne!

Na początek – smaczna prostota

Pierwsze, nowe dania dla niemowląt powinny opierać się na niewielkiej liczbie składników. Lekarze pediatrzy polecają przepisy na dania dla niemowląt z wykorzystaniem marchewki oraz ziemniaków. Dozwolone są także: dynia, brokuł, natka pietruszki i jabłko. Na bazie tych kilku produktów możemy wyczarować nie tylko smaczne, ale także bardzo zdrowe i pożywne zupki dla dziecka. Jeśli marchewkę połączycie z ziemniakiem i wodą źródlaną, a całość doprawicie odrobiną oliwy z oliwek, wówczas uzyskacie super zupkę, którą Wasz maluszek na pewno pokocha. Fajną propozycją na pożywne dania dla niemowląt są zupy jarzynowe na bazie ziemniaka, marchewki, natki pietruszki i odrobiny oliwy z oliwek. Podobny super efekt uzyskacie dodając do powyższych warzyw – zielony brokuł.

Prosto – nie znaczy nudno

Przepisy na dania dla niemowląt

Przepisy na dania dla niemowląt

Pierwsze dania dla niemowląt są z reguły nieskomplikowane. Chodzi o to, aby nie narazić malca na niepotrzebne alergie pokarmowe, a w razie konieczności – w porę na nie zareagować. To, że pierwsze przepisy na dania dla dzieci są proste i opierają się na małej ilości składników, nie oznacza, że muszą być nudne. Rutyna na talerzu do jedna z najgorszych rzeczy. Nie lubimy jej my, nie lubią jej nasze pociechy. Powtarzalność posiłków w kuchni może zniechęcić nawet największego łakomczucha. Aby do tego nie dopuścić, warto raz na jakiś czas pokombinować. Zamiast zupki jarzynowej, podajcie dziecku kleik warzywny. Wystarczy jedno warzywo (może to być brokuł lub kalafior) ugotować na parze, następnie zmiksować, połączyć z kleikiem ryżowym i gotowe! W podobny sposób można przygotować smaczny deserek. Wystarczy zmiksować jedno jabłko, sok jabłkowy i kleik ryżowy. Jest smacznie i jest zdrowo.

Super produkt – kleik ryżowy i kukurydziany

Mamy z wieloletnim doświadczeniem doskonale wiedzą, jak wdzięcznym produktem w kuchni jest kleik. Ten niepozorny produkt jest tak wszechstronny, że śmiało ratuje rodziców z opresji. Zazwyczaj kleiki ryżowe lub kukurydziane używane są do przygotowania kaszki na dobranoc. Jednakże z powodzeniem można je wykorzystać także w inny sposób, chociażby do przygotowania pełnowartościowych dań obiadowych i słodkich deserków, za którymi maluszki wręcz przepadają. Nie wiem czy wiecie, że kleik ryżowy doskonale współgra z brukselką i soczewicą, a także jagnięciną, która stanowi idealne źródło białka i jest bardzo dobrym mięsem dla maluchów. Fajnie współgra także z olejem rzepakowym, który jest świetnym źródłem zdrowych tłuszczy. Kleiki ryżowe i kukurydziane dodane do dań na ciepło nie tylko wzbogacają je o cenne witaminy i minerały, ale także powodują, że dania dla niemowląt są bardziej kremowe i mają łagodniejszy smak, a co za tym idzie – są chętniej zjadane przez maluchy. Jak sami widzicie, przepisy na dania dla dzieci (kliknij) nie muszą być trudne i skomplikowane. Mogą być proste, a jednocześnie pełne smaku i zdrowia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *