Dlaczego dziecku potrzebny jest masaż?

Masaż niemowlęcia to jeden ze sposobów na zapewnienie mu bliskości, wzmocnienie więzi między dzieckiem a rodzicem, Przynosi też wiele korzyści dla zdrowia malucha: sprzyja przybieraniu na wadze, rozwoju zmysłów, pobudza wszystkie narządy wewnętrzne, także mózg, wspomaga trawienie. Dziecko, które ma problemy z brzuszkiem, a jest regularnie masowane mniej odczuwa kolki, zaparcia i gazy. Wieczorny masaż uspokaja zarówno rodzica, jak i malucha, ułatwia mu zasypianie i przedłuża sen.

Masowanie dziecka wpływa na jego rozwój

Masowanie dziecka wpływa na jego rozwój

Kiedy masować dziecko?

Jednak przeprowadzenie masażu powinno przebiegać w spokojnej atmosferze. Bez rodzinnego zgiełku, telewizora w tle i rozmów przez telefon. W pokoju najlepiej podnieść nieco temperaturę, zwłaszcza że maluch przez dłuższy czas będzie leżał nago. Nie wolno masować dziecka chorego, tuż po szczepieniu, czy takiego, które właśnie przed chwilą zjadło posiłek. Najlepiej zrobić to po kąpieli czy po wieczornej zmianie pieluszki. Jeśli dziecko płacze, najpierw należy je uspokoić przez delikatne kołysanie, podanie smoczka, noszenie na rękach.

Jak masować malucha?

Do masażu przyda się przewijak, miękki kocyk oraz oliwka dla dzieci. Oliwka dla dzieci ma delikatny zapach, świetnie natłuszcza skórę, dotykanie dziecka staje się przyjemne dla obu stron. Masowanie najlepiej zacząć od stóp i nóżek dziecka, następnie można przejść do brzuszka, klatki piersiowej, rączek i dłoni, plecków i buzi. Dotyk powinien być delikatny, ale jednak wyczuwalny. Nie chodzi o łaskotanie, ale o uciskanie całego ciała. Nie trzeba przejść żadnego specjalistycznego kursu, wystarczy, że będziemy bacznie obserwować reakcje dziecka. Jeśli maluch jest rozluźniony i zadowolony to znaczy, że nasze postępowanie mu odpowiada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *