Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla dziecka?

Czasem zbyt szybko ulegamy namowom znajomych i obarczamy małe dziecko zbyt wielką ilością zajęć dodatkowych. Jeśli mowa o maluchu w wieku przedszkolnym, warto zaznaczyć, że już podczas pobytu w placówce maluch ma co dnia wiele zajęć tematycznych.

zajęcia dodatkowe dla dzieci

źródło: Pinetrest

Nie jest przecież przedszkole przechowalnią dzieci: pracuje w oparciu o Podstawę Programową Wychowania Przedszkolnego, która ma jasno sprecyzowane cele. Przedszkolaki bawią się i uczą, uczą przez zabawę. Podstawa kładzie nacisk na kształtowanie umiejętności społecznych, rozwój czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych, nawyków kulturalnych. Nauczycielki („ciocie”) przygotowane są do wspierania rozwoju mowy i procesów intelektualnych u małych dzieci. Wszystkie te cele realizowane są w ramach rozmaitych zajęć. Nasze dziecko przez cały dzień w przedszkolu ciężko pracuje!

Dlatego zanim zdecydujemy się na zajęcia  d o d a t k o w e  warto dobrze przemyśleć decyzję. Sugerowanie się wszechobecnym wyścigiem szczurów i decyzjami znajomych, którzy najchętniej jeszcze za niemowlęcia wydelegowaliby swoje dziecko na uniwersytet, nie jest dobrym rozwiązaniem. Warto wsłuchać się w informacje, które wychowawczyni przekazuje nam o naszym dziecku – możemy postawić na rozwój tych umiejętności, które górują nad innymi. Jeśli nasze dziecko woli rysować niż grać w piłkę albo preferuje grę na instrumentach zamiast lepienia w glinie, mamy już wyznaczony kierunek. Wybierzmy więc jedne zajęcia dodatkowe i zobaczmy, czy maluch je zaakceptuje. Pamiętajcie! Dziecko zawsze ma prawo odmówić udziału w dodatkowych zajęciach. Pierwsze kilkanaście lat życia dziecka to nieustannie poszukiwanie, sprawdzanie, testowanie. W końcu przyjdzie dzień, w którym trafi na to, co stanie się jego pasją. Mądry rodzic nie pogania, nie złości się, kiedy dziecko zmienia kurs. Znalezienie tego, co nas naprawdę bawi i pociąga zajmuje niejednokrotnie sporo czasu.

One thought on “Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla dziecka?

  1. Ja zajęcia dodatkowe dla swojej córci wybrałam na podstawie własnych obserwacji. Nie sposób było nie zauważyć czym najchętniej zajmuje się dziecko będąc w domu. Moja księżniczka od rana do wieczora śpiewała, więc posłałam ją na zajęcia wokalne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *