Ząbkowanie u dzieci – jak przetrwać ten okres

Pierwszy ząb u naszego ukochanego szkraba jest czymś, na co czekamy z dużą niecierpliwością. Gdy się w końcu pojawia, stajemy się dumni, niczym paw. Z czasem duma przeradza się w ogromne zmęczenie, bo rosnące ząbki bolą, dziecko zaczyna płakać całe noce, a my nie mogąc za bardzo mu pomóc, nie jesteśmy w stanie zmrużyć oka. Zazwyczaj pierwsze ząbki wykluwają się w okolicach 5 miesiąca. Są to tak zwane dolne siekacze. W okolicach 8 miesiąca zaczynają wyrzynać się górne siekacze. I tak miesiąc po miesiącu, aż do 33 miesiąca życia malucha, kolejno pojawiają się następne ząbki.

pierwsze ząbki u dziecka

źródło: Pinterest

Jak pomóc maleństwu w tych trudnych dla niego chwilach?

1. Pierwszym, o co musimy zadbać jest spokojny sen dziecka. W momencie, gdy maluch boryka się z bólem i nie jest w stanie zasnąć, możemy podać mu paracetamol, który pomoże nie tylko się wyciszyć, ale także smacznie usnąć. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzać z lekami. Paracetamol podany raz na jakiś czas jest dobrym rozwiązaniem, jednakże nie można po niego sięgać codziennie. Znakomite działanie uspokajające i wyciszające ma również herbatka z melisy, która przyniesie ukojenie maluszkowi.

2. Bardzo częstym objawem wyrzynania się ząbków jest nadmierne ślinienie się dziecka. Aby ubranie nie było ciągle mokre, a ślina nie podrażniła delikatnej buźki dziecka, należy na bieżąco osuszać skórę wokół ust i na brodzie. Warto również systematycznie smarować twarz dziecka tłustym kremem tak, by od nadmiaru śliny nie stała się zbyt sucha i piekąca. Warto zainwestować również w komplet śliniaków i zmieniać je kilka razy w ciągu dnia.

3. Pojawianiu się ząbków może towarzyszyć swędzenie dziąseł. Aby swędzenie nie było dla dziecka zbyt drażniące, dobrze jest dawać mu do zabawy różnego rodzaju gryzaki, które będzie mogło ssać i gryźć do woli. Można również delikatnie masować swędzące miejsca – zabieg ten z pewnością przyniesie maluchowi dużą ulgę.

4. Na ból dziąseł z kolei idealne będą gryzaki wypełnione wodą, które wcześniej schłodzimy w lodówce (nie w zamrażalce!). Ulgę dziecku przyniesie również gryzienie schłodzonej marchewki lub drewnianego trzonka od łyżeczki.

5. W trakcie pojawiania się kolejnych ząbków u dziecka mogą wystąpić problemy z jedzeniem, które wynikają z nadmiernego dyskomfortu i bólu. Warto więc w tym czasie powrócić do jedzenia w płynnej i gładkiej postaci. W zależności od wieku malucha, można podawać mu delikatny twarożek, krem z marchewki, jogurty lub kisiel. Jeśli maluch zupełnie odmawia jedzenia, nie należy go do tego zmuszać. Warto natomiast zadbać o płyny, które dziecko musi przyjmować, żeby się nie odwodniło.

Na koniec warto wspomnieć słów kilka o kwestii najważniejszej – higienie. Nawet jeśli maluch nie ma jeszcze wyraźnych ząbków, należy dokładnie przecierać mu dziąsła. Najlepiej robić to raz dziennie przy pomocy gazika zwilżonego w przegotowanej wodzie. W momencie, kiedy na światło dzienne wyjdą już pierwsze zęby, trzeba przemywać je dwa razy dziennie – koniecznie wieczorem! Pamiętajcie, że obecność 3-4 zębów w jamie ustnej malucha to znak, by zakupić szczoteczkę i pastę do zębów dla najmłodszych.

1 thought on “Ząbkowanie u dzieci – jak przetrwać ten okres

  • Gryzaki sprawdzają się chyba najlepiej. Gdy moja córeczka ząbkowała zawsze miałam je pod ręką. Delikatnie schłodzone przynoszą ulgę maleństwu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *