Zaburzenia neurologiczne u dzieci

Chociaż wiele poważnych chorób można już zdiagnozować u dzieci w brzuchu mamy, a nawet część z nich wyleczyć zanim dziecko się urodzi, także po narodzinach warto obserwować dziecko. Aż setka dzieci na 1000 ma bowiem różne zaburzenia neurologiczne. Część z nich wymaga rehabilitacji czy prostych ćwiczeń, inne poważnie mogą zaburzyć rozwój malucha i w przyszłości bardzo utrudnić mu normalne funkcjonowanie.

Obserwujmy dziecko przez pierwsze miesiące po narodzinach, by wykluczyć zaburzenia neurologiczne

Obserwujmy dziecko przez pierwsze miesiące po narodzinach, by wykluczyć zaburzenia neurologiczne

Przyczyny zaburzeń neurologicznych

Różne są przyczyny, które mają wpływa na zaburzenia neurologiczne u dzieci – genetyczne, powstałe w efekcie urazu lub choroby, związane z brakiem kwasu foliowego i wystarczającej ilości substancji odżywczych oraz witamin, mogą być też następstwem zatrucia toksynami czy zakażeniem wirusami albo pasożytami. Nie bez znaczenia mogą być także takie czynniki, jak zbyt wczesne przyjście na świat, niedotlenienie lub niedokrwienie podczas porodu albo infekcja w okresie płodowym rozpoznana u mamy (więcej).

Kiedy szukać pomocy lekarza?

Niezależnie od tego, czy ciąża przebiegała prawidłowo, czy z kłopotami, warto obserwować dziecko i zabrać je do lekarza, jeśli śpiąc wygina się w tę samą stronę, jest spięte, trudno dziecko przewinąć i przebrać, dziecko ma oczopląs, mimo że skończyło 1 miesiąc życia, lub gdy po 3 miesiącu wciąż nie unosi główki podczas leżenia na brzuchu albo nie skupia wzroku na twarzy mamy i taty. Także podczas kontrolnych wizyt lekarza pielęgniarka pyta o te umiejętności i sama sprawdza reakcje dziecka.

Opieka nad dzieckiem z zaburzeniami

Im szybciej dziecko zostanie zdiagnozowane i podjęte zostanie leczenie, tym większa szansa na jego odzyskanie sprawności albo poprawienie stanu zdrowia. Ważne są więc regularne kontrole, rehabilitacja, ale także właściwie odżywianie malucha. Mózg małego dziecka zużywa bardzo dużo energii, dlatego też posiłki muszą być różnorodne, bogate w witaminy, minerały i kaloryczne. Przy malutkich dzieciach dodatkowo mogą przydać się specjalne preparaty przeznaczone do karmienia dzieci z zaburzenia neurologicznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *