Zdrowe ząbki przez całe życie

Odpowiednia pielęgnacja zębów dziecka nie jest trudna, jednak wielu rodziców bagatelizuje starania o zdrowe zęby mleczne. Tymczasem stomatolodzy coraz częściej głośno mówią o tym, że przedszkolaki nie wiedzą, jak dbać o zęby, bo rodzice ich tego nie nauczyli, a zniszczone zęby mleczne, to także próchnica zębów stałych.

Każdy maluch musi myć ząbki

Właściwa pielęgnacja od urodzenia

Gdy dziecko nie ma jeszcze ząbków, to nie oznacza, że nie trzeba dbać o higienę jamy ustnej. Najlepiej przemywać delikatnie dziąsła zwilżonym gazikiem po każdym kamieniu oraz wieczorem przed snem. Kiedy naszym oczom ukaże się pierwszy perłowy i wyczekiwany ząbek czas na kupno szczoteczki do zębów. Może być to zwykła, ale miękka szczoteczka przeznaczona dla dzieci do lat dwóch lub silikonowa szczoteczka, którą nakłada się na palec i czyści dziąsła maluchowi. Na początku wystarczy robić to za pomocą przegotowanej wody lub pasty do zębów, która nie zawiera fluoru. Nie wolno jednak stosować pasty do zębów, z której korzysta mama czy tata.

Jak właściwie dobrać pastę do zębów dla malucha?

Pasta do zębów dla dzieci musi być łagodna, bez drobinek ścierających, a także z mniejszą ilością fluoru. Pastę z obniżoną ilością fluoru stosować można u dzieci powyżej drugiego roku życia. Pasta taka powinna nie tylko mieć dobry smak, ale także musi posiadać atesty. Wybierając pastę w drogerii czy w aptece należy dokładnie przeanalizować informacje podane na opakowaniu czy tubce (ja korzystam z pasty do zębów dla dzieci w wieku 2-6 lat marki Colgate – zawiera rekomendowaną dawkę fluoru i jest bardzo delikatna w smaku).

Ponieważ maluch przez pierwsze kilka lat mycia zębów nie potrafi wypłukać jamy ustnej, a nawet chętnie połyka smakującą owocami czy colą pastę, należy ją ostrożnie dozować. Nakładając na dziecięcą szczoteczkę pastę należy uważać, by jej porcja nie była większa niż przeciętne ziarnko grochu. Regularne mycie zębów nie zwalnia jednak z obowiązku regularnych wizyt dziecka w gabinecie stomatologicznym. Im szybciej dziecko trafi do stomatologa i im częściej będzie go odwiedzać, tym mniej się będzie bać wszelkich zabiegów dentystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *