Jak rozpoznać zapalenie krtani?

Sezon chorobowy w pełni, coraz więcej rodziców skarży się, że znowu pojawił się kaszel u dziecka, katar, gorączka. Każdy rodzic w jesienią i zimą styka się z różnymi objawami u swojej pociechy i z czasem zaczyna sam rozpoznawać, czy dziecko ma kaszel alergiczny, kaszel mokry, suchy, katar wirusowy czy bakteryjny. Jednak zapalenie krtani u malucha to dla wielu rodziców trauma, bo objawy są bardzo niepokojące.

"Szczekający" kaszel u niemowląt i dzieci może być bardzo groźny

“Szczekający” kaszel u niemowląt i dzieci może być bardzo niebezpieczny

Duszności, brak tchu, szczekający kaszel

Krtań to górny odcinek układu oddechowego odpowiadający za wydawanie głosu. Pierwszym objawem, że coś niedobrego dzieje się z krtanią dziecka jest więc zmiana głosu. Jednak chrypka lub ściszony głos, bolesność łatwo pomylić z bolącym gardłem, dlatego rodzice zwykle sięgają po spray do gardła albo tabletki na ból gardła w formie przystępnej dla dzieci. W przypadku zapalenia krtani na początku rzadko występuje gorączka, więc pierwsze objawy nie są niepokojące. Niebezpiecznie robi się zazwyczaj w nocy, kiedy dziecko nagle budzi się z suchym, szczekającym kaszlem, nie może złapać tchu, może nawet sinieć. Jest to stan zagrażający życiu dziecka, który wywołuje w rodzicach panikę. Jeśli maluch faktycznie nie może złapać tchu, należy wezwać pogotowie, a do tego czasu najlepiej wystawić malucha na chłodne powietrze. Najlepiej więc owinąć dziecko kołderką, otworzyć szeroko okno i postać z dzieckiem tak, by mogło zaczerpnąć zimnego powietrza. Chłód obkurczy naczynia krwionośne i pozwoli dziecku oddychać. Można również przytrzymać dziecko przy otwartym zamrażalniku albo nad zimną wodą spuszczoną silnym strumieniem do wanny. To pozwoli na spokojne czekanie do przyjazdu lekarza.

Odpowiednie leki oraz spacery

Lekarz po osłuchaniu dziecka może zalecić antybiotyki, leki sterydowe, ale najważniejsze jest to, by dziecko miało wietrzony i dobrze nawilżony pokój. Warto także, jeśli posiadamy inhalator, mieć w lodówce zapas soli fizjologicznej. W przypadku podobnego ataku, wystarczy inhalować dziecko zimnym roztworem. Jeśli maluch nie ma gorączki, na zewnątrz nie ma wiatru, nie pada warto wziąć go na spacer. Ciepło ubrane dziecko powinno wdychać chłodne powietrze, to przyspieszy proces zdrowienia.

Warto więc nasłuchiwać kaszlu u dziecka, by rozróżniać kaszel krtaniowy od kaszlu suchego czy mokrego, oskrzelowego, by wiedzieć jaki podać lek i w jaki sposób prowadzić terapię u dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *