Kiedy kaszel staje się groźny dla dziecka?

Kaszel u dziecka nie zawsze musi oznaczać chorobę – czasami jest to odruch obronny, gdy dookoła jest zbyt dużo kurzu, albo gdy dziecko źle przełknie kawałek pożywienia. Odruch kaszlu pozwala na pozbycie się drażniących czynników. Ale może też zwiastować poważną chorobę, której nie wolno bagatelizować, zwłaszcza gdy jest męczący i długo trwa.

Kaszel u dziecka może być oznaką alergii lub choroby

Kaszel u dziecka może być oznaką alergii lub choroby

Infekcja a alergia

Dziecko ze skłonnościami do alergii może kaszleć w określonych porach roku, na przykład od wiosny do późnego lata, albo podczas przebywania ze zwierzakami futerkowymi. Nieleczona alergia może się zamienić w groźną dla zdrowia astmę, dlatego gdy zauważymy, że maluch ma suchy kaszel w określonych sytuacjach, a przy okazji zmiany skórne, albo łzawi lub ma rzadki, przezroczysty katar, warto zabrać go do poradni alergologicznej. Jeśli jednak nagle zaczyna kaszleć, ma katar, podwyższoną temperaturę to znak, że organizm walczy z wirusową albo bakteryjną infekcją.

Kaszel należy odpowiednio leczyć

Zwykle kaszel zaczyna się od suchego, by zamienić się po kilku dniach w mokry. Ten początkowy jest niezwykle męczący, mokry zaś zmusza do odkrztuszania śluzu, który zgromadził się w drogach oddechowych. Ten mokry może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni jeśli nie będzie odpowiednio leczony, może także z czasem zamienić się w zapalenie oskrzeli lub groźne zapalenie płuc. Przy mokrym kaszlu dziecko musi otrzymywać syrop wykrztuśny, rozrzedzający wydzielinę i wspomagający jej usuwanie. Aby dziecku pomóc, można także kilka razy dziennie oklepywać jego plecki. Jak to robić można zobaczyć na stronie kaszeludzieci.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *