Leczenie choroby lokomocyjnej – mit z plastrem

Leczenie choroby lokomocyjnej obrosło w wiele mitów. Niektórzy po prostu unikają wożenia dzieci samochodem czy autokarem, inni starają się, by maluch nie jadł przed podróżą, jeszcze inni… zaklejają dziecku pępek plastrem. Czy ta ostatnia metoda działa, czy jest tylko mitem, na który dają się nabrać rodzice i dzieci?

Dziecko w podróży może czuć się źle

Dziecko w podróży może czuć się źle

Czy wymioty z aucie mają związek z pępkiem?

Choroba lokomocyjna (sprawdź), inaczej kinetoza, to nieprzyjemna, chociaż niegroźna dla zdrowia i życia dolegliwość związana z błędnikiem. Błędnik to narząd równowagi umiejscowiony w uchu środkowym, na który źle wpływają sprzeczne informacje, jakie docierają do mózgu. Bo mózg odnotowuje, że obraz za oknem samochodu, statku czy samolotu się rusza, a jednak organizm jest w stanie spoczynku. Choroba lokomocyjna zwykle towarzyszy dzieciom od 2 do 12 roku życia. ⅔ dzieci z niej wyrasta, jednak inne cierpią z jej powodu przez całe życie. Osobie z kinetozą towarzyszą wymioty podczas podróży, złe samopoczucie, zawroty głowy. Część nawet przez kilka dni po intensywnej podróży odczuwają zawroty głowy, mają wrażenie, że ziemia drga, albo się kręci (np. po kilkudniowym rejsie). W leczeniu pomagają leki, które zmniejszają stymulację błędnika i jest to popularna metoda. Rzadziej stosuje się też plastry ze skopolaminą. Przykleja się je na skórę, stąd może powstała teoria, że pomaga zaklejanie pępka. Jednak to jest nieprawda, bo pępek w żaden sposób nie ma wpływu na błędnik. Nie będą skuteczne też inne sposoby takie jak słone krakersy popijane oranżadą. To mit i wypróbowując je na dziecku wcale mu nie ulżymy.

Lepsza jednak tabletka

Najlepiej więc podać maluchowi tabletkę, która hamuje objawy choroby lokomocyjnej, przed podróżą podać lekki posiłek, przygotować ubrania na przebranie, zadbać o to, by dziecko w czasie jazdy mogło co jakiś czas wyjść na świeże powietrze i najlepiej, by podróżowało na przednim siedzeniu pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *