Wirus grypy – możliwe powikłania u dzieci

Grypa to choroba bardzo powszechna w sezonie jesienno-zimowym i jednocześnie groźna. W przeciwieństwie do przeziębienia wręcz zwala z nóg wysoką gorączką, bólem mięśni, głowy, ogólnym rozbiciem i chociaż jej leczenie trwa około tygodnia, to organizm może być osłabiony nawet przez kolejne kilka tygodni. Grypa nieleczona, zaniedbana, przechodzona, może spowodować powikłania, które, zwłaszcza dla dzieci, są olbrzymim zagrożeniem.

tabletki w blistrach na wirus grypy w towarzystwie elektronicznego termometru

Jak działa wirus grypy?
Wirus grypy może mieć różne oblicza. Oznaczane są jako typ A, B lub C. Najgroźniejszym jest ten pierwszy. Wirusy atakują nos, gardło, tchawicę, oskrzela, intensywnie się namnażają, niszcząc komórki nabłonka i otwierając drogę innym drobnoustrojom, na przykład groźnym pneumokokom czy gronkowcom. Gdy wirus grypy dostanie się do płuc, może wywołać zapalenie. Czasami też atakuje układ nerwowy.

Powikłania po grypie
Choroba wylęga się do około 3 dni osłabiając organizm. Powikłania mogą pojawić od razu, albo w 2 tygodniu choroby. Warto cały czas obserwować dziecko i być pod opieką lekarza, który zauważy wszelkie nieprawidłowości. Najczęściej występującymi powikłaniami po grypie są: zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowych.

Jak zapobiec powikłaniom?

Grypy, zwłaszcza u dzieci i osób starszych nie wolno leczyć samodzielnie, najlepiej wezwać lekarza do domu, by nie wychodzić z maluchem i nie zwiększyć ryzyka komplikacji. Dziecko musi leżeć w łóżku, wypocić się, przyjmować dużo ciepłych płynów: herbatek owocowych, mleka z masłem i miodem, gorącego rosołu. Ważne jest także podnoszenie odporności dziecka oraz innych domowników za pomocą dostępnych leków przeciwwirusowych (kliknij). Co sezon warto się także zaszczepić. Nawet jeśli szczepionka nie uchroni nas w pełni przez zarażeniem, to grypa będzie miała łagodniejszy przebieg, a ryzyko powikłań znacznie spadnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *