Logopeda – kto to taki?

Rozwój mowy u dziecka trwa nawet kilka lat i może przebiegać u każdego malucha w różny sposób. Wielu rodziców przedszkolaków czy uczniów pierwszych klas podstawówki nawet nie zauważa, że ich dziecko ma problemy z właściwym mówieniem. Gdy jednak coraz więcej osób mówi nam, że nie rozumie naszego dziecka, warto zabrać je do logopedy. Logopeda pomaga zdiagnozować oraz usunąć wady wymowy, co jest niezwykle ważne, bo mogą one nawet zaburzać rozwój dziecka – intelektualny, emocjonalny, społeczny.

logopeda

Kiedy potrzebny logopeda?

Nie ma co czekać aż dziecko wyrośnie z wady wymowy. Czasami powodem problemów jest bowiem nieprawidłowa budowa języka, zły zgryz, anomalie zębowe, upośledzenie słuchu, opóźnienie w rozwoju. Logopeda pomocny jest nawet w przypadku noworodków, kiedy to pojawiają się problemy z niewłaściwym ssaniem czy połykaniem pokarmu. Najczęściej jednak do logopedy trafiają dzieci z zaburzeniami artykulacji i wadami wymowy. Terapia jest skuteczna, jeśli dziecko spotyka się z logopedą regularnie, przynajmniej raz w tygodniu przez 30-40 minut i ćwiczy też w domu. Spotkanie obejmuje sprawdzenie opanowanych umiejętności, wprowadzenie nowego materiału, zajęcia odprężające oraz rozmowę z rodzicem, który w domu ćwiczy z dzieckiem. Na rezultaty terapii trzeba czasami czekać długo, bo wiążą się one z rodzajem wady, wiekiem dziecka w momencie, gdy podjęło leczenie oraz jego zaangażowaniem. Dziecko, które nie czuje potrzeby ćwiczeń i nie rozumie dlaczego uczestniczy w zajęciach często też nie skupia się na swoim zadaniu.

Jak znaleźć logopedę?

Znalezienie logopedy nie jest obecnie trudne, bo pracują oni w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w przychodniach zdrowia, poradniach specjalistycznych, ośrodkach rehabilitacyjnych oraz w prywatnych gabinetach lub w takich z kontraktem z NFZ. Logopeda pracuje także w przedszkolach i szkołach, gdzie prowadzi ćwiczenia z dziećmi, jednak w wielu szkołach zajęcia takie są zbyt krótkie i zbyt rzadkie, dlatego przy poważnych wadach wymowy mogą okazać się niewystarczające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *