Chora ciężarna – jakich leków unikać?

Okres ciąży wymaga ogromnej uwagi przy przyjmowaniu leków. Nie dotyczy ta zasada jedynie okresu choroby, ale także różnych dolegliwości, na przykład takich jak zgaga czy zaparcia. Składniki leków mogą bowiem wchłaniać się do krwiobiegu i wraz z krwią mamy przepływać do organizmu dziecka, a ten jest bardzo narażony na wszelki szkodliwe składniki.

Chorowanie w ciąży jest tym trudniejsze, że nie wolno brać wielu popularnych leków

Chorowanie w ciąży jest tym trudniejsze, że nie wolno brać wielu popularnych leków

Jak więc leczyć choroby i zmniejszać dolegliwości związane z ciążą? Oczywiście najlepiej zawsze konsultować się lekarzem, który ma największą wiedzę na temat leków. Tylko niektóre można przyjmować samodzielnie, bo są bezpieczne, chociaż i w ich przypadku należy zachować umiar.

Typowo ciążowe dolegliwości

Na mdłości, które najczęściej pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży nie ma leku z apteki. Można jednak pomóc sobie przyjmując naturalny imbir, czy to w postaci naparu z korzenia czy imbirowych ciastek albo herbaty z imbirem. Na zgagę z kolei lekarze polecają migdały. Nie tylko są smaczne i pełne magnezu i wapnia, ale regulują funkcjonowanie układu trawiennego i zmniejszają uczucie pieczenia. Preparaty z apteki z kolei można przyjmować przy zaparciach. Są to delikatne medykamenty zawierające błonnik, które motywują układ wydalniczy do działania i ułatwiają regularne wypróżnianie. Jeśli są przyjmowane zgodnie z zaleceniami i ciężarna pije dużo wody, to szybko przyniosą ulgę (sprawdź).

Ból, przeziębienie, katar

Trudnym okresem dla ciężarnej jest zdecydowanie przeziębienie. Popularne leki zmniejszające objawy przeziębienia zawierają pseudoefdrynę, która zmniejsza przekrwienie błon śluzowych, ale wchłania się bardzo szybko do krwi. Nie wolno także używać popularnej aspiryny. Kwas acetylosalicylowy może doprowadzić nawet do wad płodu. Z popularnych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych ciężarna może jednak używać paracetamolu, oczywiście w rozsądnych dawkach. Nie można też używać kropli do nosa. Jeśli nos jest zatkany, to lepiej sięgnąć po wodę morską w spray’u lub naturalny olejek mentolowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *