Przyczyny bólu brzucha w ciąży

Ból brzucha w ciąży to zwykle nie jest objaw problemów z ciążą. Pojawia się na różnych etapach ciąży, ma różne przyczyny i zwykle wystarczy chwilę poleżeć oraz przyjąć lek rozkurczowy, by ból ustąpił. Dlaczego brzuch w ciąży boli i kiedy trzeba jednak udać się do lekarza?

Bóle w ciąży zdarzają się często

Bóle w ciąży zdarzają się często

1-3 miesiąc

W pierwszym trymestrze praktycznie każda przyszła mama odczuwa ból brzucha przypominający nieco ten, jaki zna z miesiączkowania. Ma to związek z rozrastającą się macicą oraz wysokiego poziomy progesterony we krwi. Ból może pojawiać się także w pachwinach. Jeśli ból nie jest silny, nie ma krwawienia czy plamienia wystarczy chwilę poleżeć i wziąć lekki lek rozkurczony, na przykład Buscopan (sprawdź). W innym przypadku należy udać się do swojego lekarza ginekologa albo po prostu pojechać na szpitalną izbę przyjęć.

4-6 miesiąc

W drugim trymestrze brzuch staje się coraz większy, maluch zaczyna się ruszać i kopać. Pojawiają się więc bóle brzucha i krzyża. Jeśli brzuch twardnieje, pojawia się krwawienie, ból jest trudny do wytrzymania i nie ustępuje po Buscopanie, to faktycznie jest to objaw niepokojący i wymagający konsultacji lekarskiej. Warto jednak dodać, że i tak najbardziej niebezpiecznym czasem w ciąży są pierwsze 3 miesiące, dlatego silne bóle brzucha i powikłania na tym etapie ciąży zdarzają się już naprawdę rzadko.

Przygotowanie do porodu

Od 20 tygodnia ciąży przyszła mama odczuwa skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa, które są niebolesne i nieregularne. Mają one na celu przygotowanie macicy do porodu. Na kilka tygodni przed porodem mogą być silniejsze i bardziej regularne, ale raczej trudno je przyjąć za porodowe. Często mijają po odpoczynku albo po ciepłym prysznicu.

Bóle brzucha w ciąży mają związek także z uciskiem macicy na narządy wewnętrzne, co wywołuje na przykład zgagę lub nudności. Pojawić się mogą też zaparcia, a spowolniona praca jelit również może wywołać pobolewanie w dole brzucha. Wszelkie niepokojące objawy zawsze trzeba zgłosić lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *