Ubranka dla noworodka – oszczędzaj na wyprawce

Dziecko jest już w drodze, czas na duże wydatki. Przyszłych rodziców czeka kupienie rzeczy oczywistych, takich jak wózek, fotelik samochodowy, łóżeczko wanienka, pieluszki, butelki, ubranka. Tak naprawdę koszt wyprawki zależy nie od potrzeb dziecka, ale od zasobności portfela rodziców. Bo dziecko oczekuje przede wszystkim jedzenia i poczucia bezpieczeństwa, a nie wózka z najwyższej półki i kosztującego tyle, co samochód. Dlatego podpowiem jak zaoszczędzić kupując ubranka dla dziecka…

Ubrania dla dziecka kupuj pamiętając o tym, że maluch szybko rośnie

Ubrania dla dziecka kupuj pamiętając o tym, że maluch szybko rośnie

Dziecko dziecku nierówne

Oczywiście nie istnieje coś takiego, jak standardowy noworodek. Dziecko, które przychodzi na świat może ważyć 3,3 kg i mieć 56 cm długości, ale równie dobrze może być mikrusem ważącym 2 kg, któremu trzeba podwijać rękawki, jak i “wagą ciężką”, czyli niemowlakiem o długości 62 i ważącym 5 kg. Oczywiście każda mama, która chodzi na USG dowie się od lekarza, jak duże będzie jej dziecko…. +/- pół kilograma. Osobiście miałam urodzić malucha 3,5 kg, a wyszło mi dziecko 4,37 kg. Spora różnica. Dlatego też nie ma co nastawiać się na kupowanie ubranek w rozmiarze 50, albo na te w rozmiarze 62 czy 68. Lepiej zabezpieczyć się i kupić po trochu z każdego, zaczynając od 56.

Wygodne i podstawowe stroje

Na początku dziecko nie potrzebuje wielu ubrań. Głównie je, śpi, a dobra pieluszka zabezpieczy ubranie przed pobrudzeniem. Dlatego nie stawiajmy na ilość, ale na jakość oraz… sposób zapinania. Widzieliście kiedyś młodych rodziców podczas pierwszego przewijania? Ponieważ dziecko jest lekkie, małe i wiotkie, rodzicom trzęsą się ze strachu ręce, a każde przekładanie ubranka przez główkę jest olbrzymim stresem. Dlatego najlepsze są kaftaniki rozpinane, body zapinane na zakładkę oraz wszelkie pajacyki, najlepiej na zatrzaski i rozpinane od szyjki po nóżki.

Daj sobie spokój z…

Nie warto też kupować noworodkowi sukienek z falbankami, bluz z kapturem, wystrzałowych jeansów czy bucików. Taka wyprawka jest kompletnie nieprzydatna. Sukienka przeszkadza w przewijaniu, bluza z kapturem w spaniu, jeansy uciskają brzuszek, a buciki są kompletnie zbędne i małe dzieci często ich nie znoszą. Body z sieciówki nie odbiega też często jakością od tych ze sklepów firmowych. A każde takie ubranko wystarczy na góra 2-3 miesiące….  Kupując jedynie praktyczne body, kaftaniki i pajacyki możemy więc zaoszczędzić na wyprawce nawet kilkaset złotych.

Jeśli Wam – rodzicom wydaje się, że wyprawka dla noworodka jest pierwszą i ostatnią, to niestety – muszę Was zmartwić. To dopiero początek wydatków związanych z wychowywaniem dziecka. Każdy życiowy przełom to kolejne kupowanie wyprawek, na przykład do przedszkola (pościel, kapcie, plastelina). O kosztach wyprawki szkolnej i o tym co musi się w niej znaleźć można poczytać w tym artykule (tutaj). Jeśli macie wśród znajomych rodziców dzieci idących do szkoły, to polećcie im ten tekst. Na wyprawkę szkolną warto już teraz odkładać pieniądze. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *