Ciepły dom… dla Twojego psa

Pies dla wielu osób jest dodatkowym członkiem rodziny. Kochamy te czworonogi za ich wierność, radość, jaką okazują, gdy wracamy do domu, za dotrzymywanie towarzystwa zwłaszcza osobom starszym. I to niezależnie od tego, czy jest to mały kanapowy kundelek, który bawi się z naszym dzieckiem, czy olbrzymi pies obronny, który ma za zadanie chronić nasz dom.

pies w czapce i szaliku

Najlepszy przyjaciel rodziny

Ponieważ psom wiele zawdzięczamy, bo to nie tylko towarzysze, ale także obrońcy, pomocnicy (zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych, niewidomych, ratowników, służb mundurowych) powinniśmy dbać o to, by miały godne i wygodne życie. Dajemy też w ten sposób dobry przykład naszym dzieciom, które to właśnie od nas uczą się, jak dbać o zwierzęta, jak je traktować, dowiadują się, że są odpowiedzialne za życie innych istot i muszą wykazać się empatią. Te duże psiaki, które mieszkają na podwórkach, wymagają wyjątkowych starań, zwłaszcza jesienią i zimą, nawet jeśli są to psy rasy kaukaskiej, husky czy bernardyny, które wprost stworzone są do mieszkania w budzie. Nie wolno ich jednak wiązać na łańcuchach, należy wychodzić z nimi na regularne spacery, nie powinno się stosować zimą kolczatek ani metalowych kagańców (metal, mróz i wilgoć to nic przyjemnego dla psiaka), muszą mieć stały dostęp do wody oraz mieszkać w dobrej jakości budzie. Nawet największy pies, który w genach ma wielogodzinne przebywanie na mrozie, oraz grubą sierść, musi mieć miejsce, w którym może się schować przed deszczem, wiatrem mrozem, w którym może ogrzać łapy i bezpiecznie zasnąć.

Schronienie przed mrozem i wilgocią

Ocieplana buda dla psa gwarantuje, że psiak, nawet podczas dużych mrozów, nie będzie odczuwał tak uciążliwego zimna, będzie chroniony przed wiatrem, podczas zawiei śnieg nie dostanie się do jego posłania. Ciepła buda dla psa musi mieć zabezpieczony dach przed przeciekaniem, ale jednocześnie zdejmowany, by ułatwić nam robienie porządków w budzie. Podłoga powinna być ocieplana, by chronić przed zimnem od spodu. Nawet najlepsza buda powinna być jednak wyłożona słomą, która nie nasiąka wodą tak łatwo jak koce czy ręczniki. Słoma powinna być wymieniana w całości przynajmniej raz na dwa tygodnie. Można w to zadanie zaangażować także nasze dzieci. Wybierając budę, weźmy także pod uwagę wielkość psa: malutkiemu kundelkowi nie będzie przytulnie w budzie dla owczarka niemieckiego, bernardyn w budzie za ciasnej nie będzie mógł wygodnie wypocząć. Zwróćmy też uwagę dzieciom, że buda, to azyl psa, że nie wolno do budy wchodzić i straszyć zwierzaka, gdy ten w niej wypoczywa.

I chociaż zimy ostatnio nie są srogie, a za oknem wciąż bardziej jesień niż arktyczny mróz, to już jutro, za tydzień lub dwa może się to zmienić. Czas najwyższy zadbać o naszego podwórkowego przyjaciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *