Dzieci przed telewizorem

Dzieci bardzo lubią siedzieć przed telewizorem, który w wielu domach często jest włączony. Świadomi rodzice jednak wahają się, czy na to pozwalać. Część nawet pozbywa się telewizora, gdy pojawia się dziecko. Boją się obrazów przemocy, nagości, złowieszczych reportaży albo przesycenia reklamami. Jednak w codziennym życiu ciężko jest odizolować dziecko od takich przekazów, a telewizyjne programy mogą też przynieść wiele korzyści.

Negatywne skutki oglądania TV

Telewizja może pogorszyć wzrok dziecka, negatywnie wpływa na utrzymanie postawy ciała, dziecko posadzone przed telewizorem unika ruchu, może mieć przez to komplikacje zdrowotne albo nadwagę. Telewizja może też uzależniać i spłycać relacje społeczne. Dziecko ogląda telewizję bezkrytycznie i przyjmuje wszystko, co w niej jest pokazywane za pewnik. Częste oglądanie telewizji może też szybko zmienić się w rodzaj uzależnienia. Dziecko może źle się czuć, być drażliwe, może mieć problemy ze snem i nauką, a odcięcie dziecka od telewizora może skutkować nawet dolegliwościami somatycznymi.

Pozytywne skutki oglądania TV

Nie mniej jednak okazjonalne oglądanie programów dla dzieci: kanałów tematycznych i filmów dostosowanych do wieku dziecka może wzmacniać rozwój różnych umiejętności i potencjał intelektualny. Dziecko szybko w ten sposób przyswoi różne umiejętności, może rozwijać swoje hobby czy uczyć się o przyrodzie. Wciąż jednak telewizja powinna być bardzo kontrolowana przez rodzica i to on musi zdecydować, kiedy dziecko może przed nią spędzać czas i co oglądać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *