Ferie? A co z dziećmi?

Przed przerwą związaną ze świętami Bożego Narodzenia przez fora rodziców i nauczycieli przetoczyła się fala dyskusji na temat zajęć w szkole i wolnych dni, podczas których wielu rodziców nie ma co zrobić z dziećmi, bo pracuje. Tymczasem w wielu województwach rozpoczęły się już dwutygodniowe ferie, a rodzice, którzy mają małe dzieci, za to nie mają dziadków czy cioć, które zajmą się dziećmi, głowią się, co zrobić ze swoimi pociechami.

Za małe na samodzielność

Dzieci chodzące do szkoły, do klas 0-2 są za małe by samodzielnie wracać do domu i spędzać czas bez nadzoru rodziców, dlatego na czas ferii warto znaleźć miejsce, w którym mogą spędzić czas podczas gdy rodzice pracują. Szukać zajęć dla maluchów można w różnych miejscach.

Szukaj możliwości

Ośrodki kultury – w każdej gminie jest jakieś miejsce, w którym organizowane są warsztaty, zajęcia muzyczne, plastyczne czy taneczne. Warto dopytać, czy pracownicy organizują zajęcia całodniowe w czasie ferii. Czasami są to półferie odpłatne, ale koszty nie są wysokie, a dziecko może znaleźć nowe hobby albo odkryć nowe umiejętności

Biblioteka – kiedyś miejsce, w którym musiała panować grobowa cisza i w którym jedynie wypożyczało się i czytało książki. Dzisiaj w bibliotekach odbywają się spotkania z pisarzami, organizowane są spotkania w ramach klubu dyskusyjnego, także dla dzieci szkolnych, warsztaty teatralne czy nawet kursy obsługi komputera. Zajęcia często są bezpłatne.

Sale zabaw – popularnie zwane “kulkami”. To miejsca, w których dzieci nie tylko biegają jak opętane po zjeżdżalniach, trampolinach, wskakują do basenów z kulkami, ale także mogą wziąć udział w zorganizowanych zabawach z doświadczonymi animatorami. Pracownicy sal malują buzie, organizują bale tematyczne, gwarantują różnorodne zajęcia ogólnorozwojowe, w wielu salach gwarantowany jest także gorący posiłek, więc nie trzeba się martwić o obiad dla dziecka. Zajęcia jednak są płatne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *