Ile kosztuje wyprawka?

Wyprawienie dzieci do szkoły, to dla wielu rodzin ogromny stres. Nie tylko chodzi o to, że nagle wypuszcza się z domu w świat swoje pociechy, ale także o kwoty, jakie trzeba wydać na podręczniki, zeszyty, tornistry, stroje do ćwiczeń i artykuły piśmiennicze. Prawie wszyscy rodzice zastanawiają się nad tym, “skąd wziąć na to pieniądze?” oraz “dlaczego to tyle kosztuje?”

Wyprawka szkolna kosztuje sporo

Wyprawka szkolna kosztuje sporo

Przygotuj się na wydatki

Ci, którzy co roku posyłają dzieci do szkoły, już o tym wiedzą. Ci, którzy do szkoły wysyłają pierwszaka, mogą być w szoku. Dobry tornister potrafi kosztować od 150 do 300 zł, kredki, farby i inne materiały plastyczne kolejne 100 zł. Podręczniki to koszt 20-40 zł za sztukę, a uczeń gimnazjum książek potrzebuje około 20. Do tego zeszyty po 1-2 zł sztuka, bidon na wodę, tenisówki na WF za minimum 30 zł. Szczęście mają ci rodzice, których dzieci idą do 1 klasy podstawówki lub gimnazjum – ich dzieci otrzymają podręczniki bezpłatnie, a dokładnie – książki zostaną im wypożyczone. To spora oszczędność, ale inni muszą na przełomie sierpnia i września zacisnąć pasa.

Nie zawsze wystarcza pieniędzy

Nie da się ukryć, że wielu rodziców musi nawet wziąć pożyczkę na wyprawkę. Czasami od rodziny, z banku lub z firmy pożyczkowej. Rodzice też chętnie korzystają z promocji sklepowych albo kupują wyprawkę przez Internet. Jeśli jednak sytuacja rodziny jest trudna, warto zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej. Proszenie o pomoc to nie wstyd, a w wielu miastach i gminach organizowane są akcje pomocowe dla rodzin uboższych, wielodzietnych. Można z nich skorzystać otrzymując dofinansowanie do wyprawki. Wnioski o dofinansowanie składa się w szkole, a kwota, jaką można otrzymać waha się od 200 zł do 450 zł, w zależności od sytuacji rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *