Tryb życia a płodność kobiet i mężczyzn

Staracie się o dziecko od wielu miesięcy, a wciąż nie możesz zajść w ciążę? Odsetek osób z obniżoną płodnością wciąż wzrasta. Mniejsza ilość nasienia czy zaburzenia jajeczkowania nie zawsze jednak oznaczają, że marzenia o dziecku nie zostaną spełnione, albo że leczenie będzie trwało latami i kosztowało wiele tysięcy złotych. Czasami bowiem wystarczy nieco zmienić tryb życia…

Po roku nieudanych starań o dziecko warto skorzystać z pomocy lekarza, ale też zmienić swój styl życia

Po roku nieudanych starań o dziecko warto skorzystać z pomocy lekarza, ale też zmienić swój styl życia

Za młode na dzieci?

Kobiety najłatwiej zachodzą w ciążę w wieku 18-25 lat. Z wiekiem ilość produkowanych jajeczek maleje, a wraz z nimi szanse na zapłodnienie. Dlatego właśnie młody wiek, jest najlepszym okresem na zachodzenie w ciążę. Biologicznie, oczywiście, bo doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach nie jest to łatwe. Edukacja trwa obecnie do ok. 25 roku życia, a to oznacza, że na dziecko nie ma czasu i pieniędzy. Później też wchodzimy w trwałe związki, łatwiej też uzyskać kredyt na mieszkanie, gdy jesteśmy w sile wieku, z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i wyższymi zarobkami. U młodych osób taki status jest nieosiągalny, bo nie można w wieku 20 lat mieć 10-letniego doświadczenia zawodowego.

Mężczyzna w stresie

Męska płodność trwa dłużej i nawet 50-letni mężczyzna ma szanse na potomstwo. Jednak i oni coraz częściej mają gorsze wyniki badań nasienia, czyli mniej plemników albo plemniki uszkodzone czy mało ruchliwe. U facetów płodność jednak często zależy od jakości ich życia. Twój partner dużo czasu spędza za biurkiem? Pracuje z laptopem na kolanach? 12 h dziennie spędza w samochodzie, dodatkowo z podgrzewanymi siedzeniami? Ma nadwagę i żywi się burgerami? Prawdopodobieństwo, że będzie miał kłopoty z zapłodnieniem jest większe, niż w przypadku faceta w tym samym wieku, ale jedzącym zdrowo i uprawiającym sport.

Dlatego, zanim zaczniecie panikować, zapisywać się na wizyty w klinikach in vitro, warto przez kilka miesięcy spróbować żyć zdrowo: zmienić dietę, spacerować, ale także przyjmować witaminy. Na rynku są także specjalne preparaty (np. Preparacie  Permen Repro), które poprawiają jakość nasienia i wzmagają ochotę na seks (sprawdź). Warto także wyjeżdżać w romantyczne podróże. W końcu nie bez zasadne jest twierdzenie, że dzieci przywozi się z urlopu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *