Nauczyciel idealny – sprawiedliwy i wykształcony

Rozpoczęcie roku szkolnego za nami, dla nauczycieli zaczął się czas wytężonej pracy. Wielu z nich nie ogranicza się tylko do uczenia dzieci od godziny 8 do 15, ale też wkłada sporo pracy w swój rozwój. Na przykład chodzą na kursy pedagogiczne, dla przyszłych egzaminatorów, kończą studia albo dokształcają się na zajęciach angielskiego dla nauczycieli przedszkola czy szkoły (sprawdź). My, jako rodzice, mamy prawo wymagać, by pedagog był dobrze przygotowany do pełnienia swojej funkcji.

Nauczyciel powinien ciągle się dokształcać

Nauczyciel powinien ciągle się dokształcać

Cechy dobrego nauczyciela

Tak jak nie ma ludzi idealnych, tak na próżno możemy szukać idealnego nauczyciela. Jednak w naszej pamięci zawsze pozostają tacy, którzy często wiele wymagali, ale jednocześnie mieli cechy, które sprawiły, że ich pamiętamy. Dobry nauczyciel to przede wszystkim wychowawca, osoba, która z szacunkiem podchodzi indywidualnie do każdego dziecka, ma dobry kontakt z rodzicami, jest sprawiedliwy i traktuje dzieci jednakowo – nikogo nie wywyższa, nie ośmiesza i nie demotywuje. Niezwykle ważne są cechy interpersonalne pedagoga – musi on bowiem wyrażać się jasno i ciekawie przekazywać wiedzę, mieć także olbrzymie pokłady cierpliwości. Sam uczeń zaś musi wiedzieć, co się od niego wymaga, w którym miejscu zrobił błąd i jak go naprawić. Dyscyplina zaś, konieczna w klasach, w których jest nawet po 30 dzieci powinna być utrzymywana nie na zasadzie karania uczniów, ale pod wpływem charyzmy i autorytetu, jakim cieszy się nauczyciel.

Ciągłe samodoskonalenie to obowiązek pedagoga

Nauczyciel, jak każdy dobry pracownik, niezależnie czy pracuje w szkole prywatnej, czy samorządowej, w klasach starszych, czy w przedszkolu, musi także sam się rozwijać. Tak jak technologia, tak i sposoby nauczania zmieniają się. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się szkoły podyplomowe czy warsztaty dla nauczycieli, a zdobycie dodatkowego dyplomu, czy zapisanie się na kurs angielskiego dla nauczycieli przedszkola albo szkoły przynosi wiele dobrego także uczniom.

Czy Wy miło wspominacie swoich nauczycieli? Jakimi cechami się wyróżniali?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *