Jak wybrać imię dla dziecka?

Coraz więcej swobody daje rodzicom prawo polskie w wyborze imienia dla dziecka. Jednak wciąż warto się zastanowić, zanim nadamy dziecku imię, z którym ono będzie się zmagać przez wiele, wiele lat. Imię potrafi stygmatyzować, ośmieszyć, czasami kompletnie nie komponuje się z nazwiskiem. Takie jak Brian, Dżesika czy Vanessa wielu osobom kojarzą się z “dołami społecznymi”, zdrobnienia typu Pola, Tola, Marysia nie dodają szlachetności osobie dorosłej, zwłaszcza na wysokim stanowisku.

imię dla dziecka

Lista imion zakazanych?

Rada Języka Polskiego co kilka lat wydaje dyspozycje dotyczące imion, jakich nie można nadawać dzieciom, jednak o tym czy rodzic rejestrujący dziecko otrzyma odmowę lub akceptację dla imienia decyduje kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Rodzice, którzy z decyzją się nie zgadzają, mogą walczyć o prawo do nazwania dziecka w sądzie, jednak czasami i bez sądu warto pomyśleć o tym, że imię Belzebub czy Kurtyzana nie brzmi dobrze. W naszym kraju nie nadaje się także imienia Jezus, mimo że w krajach Ameryki Łacińskiej jest to imię bardzo powszechne, za to z Marią nikt nie ma problemu.

RJP wskazuje, że imiona takie jak: Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan,Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie, Lester, Lilith, Lorina, Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie), Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Radek, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika, Victoria, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William, Xymena
nie są odpowiednie dla dziecka, a z kolei pozytywnie opiniowane są takie jak: Abigail, Kewin, Maks, Natan czy Wiliam.

Najpopularniejsze imiona

Na szczęście, rodzice w Polsce rzadko sięgają po tak wymyślne imiona, dlatego od wielu lat na szczytach rankingów niezmiennie pojawiają się: Jakub, Franciszek, Filip, Antoni, Mateusz czy Julia, Aleksandra, Maja, Zofia, Zuzanna. To imiona, które już się czasami “osłuchały” jednak nie ośmieszają dziecka, świetnie komponują się z każdym nazwiskiem i nie zamykają drogi do kariery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *