Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla dziecka?

Czasem zbyt szybko ulegamy namowom znajomych i obarczamy małe dziecko zbyt wielką ilością zajęć dodatkowych. Jeśli mowa o maluchu w wieku przedszkolnym, warto zaznaczyć, że już podczas pobytu w placówce maluch ma co dnia wiele zajęć tematycznych.

zajęcia dodatkowe dla dzieci

źródło: Pinetrest

Nie jest przecież przedszkole przechowalnią dzieci: pracuje w oparciu o Podstawę Programową Wychowania Przedszkolnego, która ma jasno sprecyzowane cele. Przedszkolaki bawią się i uczą, uczą przez zabawę. Podstawa kładzie nacisk na kształtowanie umiejętności społecznych, rozwój czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych, nawyków kulturalnych. Nauczycielki („ciocie”) przygotowane są do wspierania rozwoju mowy i procesów intelektualnych u małych dzieci. Wszystkie te cele realizowane są w ramach rozmaitych zajęć. Nasze dziecko przez cały dzień w przedszkolu ciężko pracuje!

Dlatego zanim zdecydujemy się na zajęcia  d o d a t k o w e  warto dobrze przemyśleć decyzję. Sugerowanie się wszechobecnym wyścigiem szczurów i decyzjami znajomych, którzy najchętniej jeszcze za niemowlęcia wydelegowaliby swoje dziecko na uniwersytet, nie jest dobrym rozwiązaniem. Warto wsłuchać się w informacje, które wychowawczyni przekazuje nam o naszym dziecku – możemy postawić na rozwój tych umiejętności, które górują nad innymi. Jeśli nasze dziecko woli rysować niż grać w piłkę albo preferuje grę na instrumentach zamiast lepienia w glinie, mamy już wyznaczony kierunek. Wybierzmy więc jedne zajęcia dodatkowe i zobaczmy, czy maluch je zaakceptuje. Pamiętajcie! Dziecko zawsze ma prawo odmówić udziału w dodatkowych zajęciach. Pierwsze kilkanaście lat życia dziecka to nieustannie poszukiwanie, sprawdzanie, testowanie. W końcu przyjdzie dzień, w którym trafi na to, co stanie się jego pasją. Mądry rodzic nie pogania, nie złości się, kiedy dziecko zmienia kurs. Znalezienie tego, co nas naprawdę bawi i pociąga zajmuje niejednokrotnie sporo czasu.

1 thought on “Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla dziecka?

  • Ja zajęcia dodatkowe dla swojej córci wybrałam na podstawie własnych obserwacji. Nie sposób było nie zauważyć czym najchętniej zajmuje się dziecko będąc w domu. Moja księżniczka od rana do wieczora śpiewała, więc posłałam ją na zajęcia wokalne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *