Jak zapobiegać próchnicy u dzieci

pinterest

pinterest

Pierwsze zęby u dziecka to ogromna radość, a jednocześnie duża odpowiedzialność spoczywająca na barkach rodziców. Nieodpowiednia dieta malucha, czy zła higiena jamy ustnej mogą doprowadzić do powstania próchnicy. Musicie mieć na uwadze to, że próchnica może zaatakować nawet bardzo małe dzieci. Pierwszymi jej oznakami są białe, kredowe plamy. Niestety, dla niewytrenowanego oka plamy te są trudne

do rozpoznania. Jedynym pewnym sposobem jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Pamiętajcie, że próchnicy lepiej jest zapobiegać, niż później ją leczyć. Przeczytaj więcej o próchnicy na stronie gaba-dent. W jaki sposób zapobiegać jednej z najgroźniejszych chorób jamy ustnej?

Po pierwsze – regularne wizyty u stomatologa

Przyjmuje się, że na pierwszą wizytę u dentysty rodzice powinni zabrać już niemowlę, które ma cztery ząbki (górne

i dolne jedynki). W momencie, kiedy dziecko ma już tzw. mleczaki, powinno być dobrze zapoznane z „panem doktorem od ząbków”.

Po drugie – odpowiednia higiena jamy ustnej

ELMEX pasta do zębów dla dzieci (źródło: www.gaba-dent.pl)

ELMEX pasta do zębów dla dzieci (źródło: www.gaba-dent.pl)

Dbałość o higienę jamy ustnej to podstawowa metoda zapobiegania próchnicy. Gdy tylko maluchowi zaczynają wyrzynać się pierwsze zęby, rodzicie powinni nauczyć go szczotkowania. Ząbki dobrze jest szczotkować

po każdym posiłku. Jeśli jednak jest to niemożliwe, to przynajmniej dwa

razy dziennie, rano i wieczorem. Mycie zębów powinno być delikatne, ale dokładne, z przodu, z tyłu i wzdłuż linii dziąseł. Dzieciom, które nie lubią szczotkowania, można kupić kolorową szczoteczkę, z wizerunkiem ulubionego bohatera z bajki. Na samym początku można darować sobie pastę i myć zęby szczoteczką zanurzoną w letniej, przegotowanej wodzie. Dopiero gdy zębów będzie więcej, można zacząć używać pasty. Osobiście polecam zainteresować się ofertą produktów grupy GABA, dostępną pod adresem www.gaba-dent.pl. Produkty te są idealnie przystosowane do potrzeb małego człowieka. I tak np. pasta ELMEX dla dzieci do 6 lat została opracowana z myślą o czyszczeniu i pielęgnacji zębów mlecznych. Może być stosowana od pierwszego „mleczaka”, aż do pojawienia się pierwszych zębów stałych. Z kolei pasta do zębów ELMEX JUNIOR, dla dzieci w wieku 7-12 lat została opracowana z uwzględnieniem zmieniającego się uzębienia. Dzięki wyjątkowym właściwościom aminofluorków, pasta ELMEX JUNIOR chroni przed próchnicą nawet wiele godzin po szczotkowaniu zębów.

ELMEX Junior (źródło: www.gaba-dent.pl)

ELMEX Junior (źródło: www.gaba-dent.pl)

Dodatkowo każdego wieczora należy usuwać płytkę nazębną z przestrzeni między zębami. Można to robić przy pomocy nitki dentystycznej, wykałaczki lub szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych.

Po trzecie – właściwa dieta

Wbrew pozorom to, czym karminy dziecko jest równie ważne, co higiena jamy ustnej. Przede wszystkim z menu dziecka należy wyeliminować produkty bogate w cukier (głównie słodycze), które najbardziej sprzyjają powstaniu próchnicy. viagra sans ordonnance Dobrze jest za to zadbać o menu bogate w wapń i białko, które pomagają wzmacniać powierzchnie zębowe. Znajdują się one głównie w mleku i jego przetworach: serach, jogurtach. Dla

dobrej kondycji zębów ważne jest również spożywanie witamin A,

D i C, które znajdują się w warzywach i owocach.

Po czwarte – lakowanie zębów

Lakowanie to opcja dla starszaków, czyli dzieci, które mają już ząbki stałe (trzonowe i przedtrzonowe). Polega ono na uszczelnianiu powierzchni zębów specjalnym lakierem, co skutecznie chroni je przed rozwojem próchnicy. Ważne, aby lakowanie zostało przeprowadzone maksymalnie w ciągu 2 miesięcy od wyrżnięcia zęba.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *