Jak zbić gorączkę u niemowląt?

Podwyższona temperatura u malucha to przykre doświadczenie nie tylko dla dziecka, ale także dla jego rodziców, którzy natychmiast zaczynają się martwić, nie przesypiają nocy i szukają telefonu do najlepszego pediatry w okolicy. Gorączka u niemowlęcia jednak nie zawsze musi zwiastować długą i ciężką chorobę. Czasami przyczyny gorączki są błahe, a z nagłym wzrostem temperatury można łatwo sobie poradzić.

gorączka u niemowląt

Ząbkowanie czy groźna choroba?

Bardzo często młodzi rodzice zauważają, że wraz z gorączką u niemowlaka nie pojawiają się żadne inne objawy, co może oznaczać, że maluch choruje na bardzo popularną wśród dzieci trzydniówkę. Wysoka gorączka mija po trzech dniach, by czwartego zamienić się w wysypkę, która jednak nie wiąże się z żadnym dyskomfortem. Gdy jednak maluch gorączkuje, ślini się, wkłada rączki do buzi, bardzo dużo płacze i nie może zasnąć może to oznaczać, że ząbkuje, a poprawa jego samopoczucia pojawia się parę minut po tym, jak poda mu się lek przeciwbólowy i posmaruje dziąsła znieczulającym żelem. Gdy jednak dziecko pokasłuje, ma katar i wysoką temperaturę lub jakieś objawy ze strony układu pokarmowego sprawa już wydaje się poważniejsza i wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza specjalisty.

Szybkie sposoby na wysoką gorączkę

To, że u dziecka pojawia się gorączka jest dowodem na to, że układ odpornościowy aktywizuje się do działania. Jednocześnie jednak wysoka temperatura, czyli taka powyżej 39 stopni, powoduje bardzo złe samopoczucie, dreszcze, utrudnia spanie i należy ją stale kontrolować. Bardzo szybko na zbicie gorączki pomagają środki w syropie lub w postaci czopków, zawierające ibuprofen lub paracetamol. Kupując lek należy jednak dokładnie podać farmaceucie wiek dziecka, tak by środek został odpowiednio dobrany. Dodatkowo można dziecko schładzać w kąpieli, która jest o dwa stopnie chłodniejsza niż temperatura ciała chorego malucha. Należy też pamiętać, by podczas gorączki podawać dziecku dużo płynów, by nie doprowadzić do odwodnienia i w każdym przypadku dziecko powinien obejrzeć lekarz. Natomiast jeśli chcesz poznać 7 sposobów jak szybko i doraźnie zbić wysoką temperaturę u dziecka, zanim zobaczy je lekarz, zobacz praktyczne porady od Nivea- gorączka u niemowląt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *