Jazda konna dla malucha

Każda aktywność fizyczna jest niezwykle ważna w rozwoju dziecka. Nawyk spędzania wolnego czasu w ruchu i na świeżym powietrzu, to duża szansa na szczupłą sylwetkę naszej pociechy także za kilkadziesiąt lat. Jednym ze sposobów na uprawianie sportu w terenie jest jazda konna.

Jazda konna to świetna zabawa dla dziecka

Jazda konna to świetna zabawa dla dziecka

Same zalety

Jazda konna świetnie wpływa na rozwój całego ciała, kształtując mięśnie ud, łydek i górnych partii ciała, rozluźnia i rozciąga mięśnie, dlatego wskazana jest w przypadku dzieci niepełnosprawnych i z różnymi problemami zdrowotnymi, także przy wadach postawy. Jazda konna pozytywnie wpływa także na układ krążenia i oddechowy, jest znakomitym sposobem na wprowadzenie malucha w świat zwierząt. Naukę jazdy konnej należy jednak rozpocząć od zapoznania dziecka z koniem lub kucykiem – dziecko może karmić zwierzę, czyścić je, głaskać.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Jeśli do jazdy przygotowuje się przedszkolak, lekcje można zacząć od przejażdżek na kucyku, warto jednak wiedzieć, że kucyki często są mniej zrównoważone niż konie, dlatego lepiej wybrać zwierzę, które przywykło do częstej pracy w towarzystwie dzieci. Dziecko, które rozpoczyna swoją przygodę z jazdą konną, a już nie boi się tych dużych zwierząt, musi posiadać na głowie kask. Nie wolno pozwolić na to, by dziecko jeździło na koniu w kapeluszu, czapce czy nawet w toczku do jazdy konnej. Także siodło powinno być odpowiednio dobrane do wzrostu dziecka. Lekcji jazdy konnej powinna udzielać osoba, która ma olbrzymie doświadczenie i zapewni odpowiednią opiekę maluchowi, wybierze też zwierzę zrównoważone, niepłochliwe oraz zadba o bezpieczeństwo dziecka, warto więc poszukać opinii o danej szkole jazdy konnej lub stadninie właśnie z uwzględnieniem nauki jazdy dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *