Specjaliści do spraw żywienia twierdzą, że polskie mamy, zwłaszcza te początkujące popełniają błędy w rozszerzaniu diety dziecka. Młode mamy muszą uzbroić się w cierpliwość i rozsądnie wybierać produkty do codziennego menu malucha. Oto kilka najczęściej popełnianych błędów w żywieniu niemowląt (kliknij).
Zbyt wczesne rozszerzenie diety
Od 6. miesiąca życia (zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia) należy wprowadzać nowe pokarmy. Nadgorliwe mamy chcą, aby ich dziecko było we wszystkim pierwsze. Ale po co? Niezasadne porównywanie swojego potomstwa z dzieckiem przyjaciółki i sąsiadki w tym samym wieku nie prowadzi do niczego konstruktywnego. W końcu każdy maluch rozwija się inaczej! Wiele mam wprowadza pierwsze produkty jeszcze przed ukończeniem 4. miesiąca życia, zapominając o tym, że układ pokarmowy malucha jest niedostosowany do trawienia niektórych pokarmów. Skutkami przedwczesnego rozszerzenia diety dziecka są nierzadko alergie i otyłość w późniejszym etapie rozwoju.
Zmuszanie do jedzenia
Często malec krzywi się i nie chce jeść papki jarzynowej. Nie zmuszajcie do jedzenia i nie karmcie na siłę! Być może to kwestia poznania nowego smaku. Dziecko potrzebuje trochę czasu, aby go zaakceptować. Warto za kilka dni jeszcze raz podać to samo danie. Niekiedy malec nawet dopiero po 5 próbie zje papkę, w której np. występują brokuły. Z każdym dniem należy zwiększać ilość warzyw, podając nowy smak na łyżeczce. Cierpliwość matki to ważna cecha, gdy rozszerza dietę dziecka.
Solenie i dosładzanie dań dla niemowląt
Wiele mam dosala papki jarzynowe, by miały bardziej wyrazisty smak. Tymczasem niemowlęta nie powinny w ogóle przyjmować soli! Tak samo cukier w diecie dziecka może być niekiedy przyczyną pewnych chorób w przyszłości. Wiele dzieci już około 5. roku życia ma nadwagę. Słodkie herbatki i napoje dla niemowląt nie pozostają bez wpływu na stan zdrowia dziecka. Pamiętajmy, że od pierwszych miesięcy życia kształtujemy smak naszego malucha. Im mniej będzie dostawał soli i cukru w pokarmach, tym lepiej dla jego zdrowego rozwoju.
Podgrzewanie papek przed podaniem
Mamy mają manię podgrzewania wszystkiego, co dostaje niemowlak. Warto kierować się zasadą, że pokarmy w diecie dziecka powinny być bardziej chłodne niż ciepłe. To, co często nam się wydaje jako ciepłe, dla malucha może okazać się za gorące. Aby danie dla dziecka nie było za gorące, warto je włożyć do kubka, np. emaliowanego, który należy zanurzyć w większym garnku z ciepłą wodą. Tak podgrzane przed kilka minut danie ma optymalną temperaturę.