Mokry czy suchy kaszel u dzieci wymaga leczenia

Zarówno mokry, jak i suchy kaszel u dzieci może się pojawić o każdej porze roku i w każdą pogodę. Jest odruchem obronnym naszego organizmu, niezwykle pożytecznym zwłaszcza w przypadku, gdy maluch narażony jest na przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, wśród drażniących pyłków, ale jest także często objawem groźnych chorób, dlatego nie można go bagatelizować.

Kaszel u dziacka

Kaszel u dziecka wymaga odpowiedniego leczenia

Pierwszy objaw choroby

Ponieważ kaszel zazwyczaj towarzyszy chorobom, takim jak zapalenie zatok, uszu, gardła, zapalenie oskrzeli i płuc czy astma, wymaga w każdej sytuacji konsultacji lekarskiej. Lekarz za pomocą stetoskopu może ocenić czy choroba jest niegroźna i wymaga jedynie podawania syropu oraz krótkiego pobytu w domu, może także skierować na dodatkowe badania, m.in. na prześwietlenie płuc. Ponieważ kaszel może być wywołany przez wirusy lub bakterie warto zaobserwować jakiego koloru jest wydzielina, jaka powstaje w przypadku kaszlu mokrego, to pozwoli na odpowiednie dobranie leków.

Domowe sposoby na kaszel

Leki z apteki można jednak wspomagać także domowymi sposobami leczenia. Gdy maluch cierpi na uciążliwy mokry kaszel warto podawać mu kaszę jaglaną, która smakuje zarówno w wersji na słodko, jak i w postaci obiadowego dania. Można do niej dodać suszone owoce i odrobinę miodu, a także dosypać ją do rozgrzewającego rosołu. Lekarstwem na choroby bakteryjne i wirusowe są czosnek oraz cebula. Syrop z cebuli można zrobić w domu i podawać maluchowi dodatkowo, razem z syropem z apteki. Mikstura z soku z cytryny, miodu i czosnku to także prawdziwa antybakteryjna i antywirusowa bomba witaminowa. Zarówno na kaszel mokry, jak i suchy działa inhalacja. Nie poleca się jednak inhalowania za pomocą garnka z gorącą wodą, bo dziecko może się poparzyć, dlatego warto zaopatrzyć się w inhalator oraz zapas soli fizjologicznej. Maluchy chętnie inhalują się pod przyjemną mgiełką wydobywającą się z kolorowej miseczki. Dorosłym można dodatkowo dolać do inhalatora kilka kropli oleju sosnowego, eukaliptusowego, kamforowego lub z drzewa herbacianego, dzieciom wystarczy sama sól fizjologiczna. 10 minut inhalacji 3-4 razy dziennie w zupełności wystarczy.

Sporo cennych wskazówek, jak leczyć kaszel u dzieci, znalazłam na stronie kaszeludzieci.pl – polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *