Niania potrzebna od zaraz…

Niania. Brzmi jak „polityk”. Nierzadko co innego mówi przed wyborem na stanowisko, a co innego potem robi. Pojawia się pytanie: Ile kosztują ukryte kamery? Niania to osoba, z którą nasze dziecko spędza większość swojego czasu. Powinna więc spełniać kilka koszmarnych kryteriów.

Po pierwsze musi być nie mniej dojrzała i odpowiedzialna niż my sami. Co za tym idzie – młody wiek niekoniecznie jest na plus. Chyba, że może pochwalić się licznym młodszym rodzeństwem i widoczną wprawą.

Po drugie – musi mieć siłę fizyczną, żeby ogarnąć małego szkraba, który waży swoje i wiecznie gdzieś ucieka. Babcia tak, ale raczej nie więcej niż sześćdziesięcioletnia, choć i takie nierzadko już niestety nie wyrabiają. Chyba, że ktoś ma dziecko artystę, któremu wystarczy podawać na przemian zupkę i farby.

Po trzecie – musi pasować do naszej rodziny. Z kimś, kto wiecznie zamyka okna kiedy my lubimy świeże powietrze naprawdę może być trudno się dogadać.

Po czwarte – wychowanie dziecka wymaga trzymania się stałych reguł. Trudno zaakceptować nianię, która wbrew nam pozwoli dzieciom do woli jeść słodycze i oglądać telewizję. Niania powinna nas wspierać, a nie wprowadzać swoje zasady i burzyć dotychczasowy domowy porządek. No, chyba że nie ma się żadnych reguł i dopiero kochana niania jakieś stworzy, za co będziemy jej dozgonnie wdzięczni.

Jak taką nianię znaleźć? Najpierw warto poszperać w rodzinie. Raczej tej dalszej, bo mamusia i teściowa rzadko się nadają z uwagi na „po trzecie” i „po czwarte”. Ale może jakaś niczego sobie ciocia niedługo idzie na emeryturę albo kuzynka, która siedzi w domu? Warto też przypatrzeć się osobnikom płci męskiej. Rzadko bo rzadko, ale zdarza się niedoceniany egzemplarz, a nawet ukryty talent.

Kiedy rodzinne źródła zawiodą, nie pozostaje nic innego, jak dać ogłoszenie. Informacje w nim zawarte powinny być rzeczowe. Warto podać godziny pracy, liczbę i wiek dzieci, wymagania co do posiadania prawa jazdy, niepalenia, oczekiwany wiek i doświadczenie oraz cechy osobowe niani. Miejsce umieszczenia ogłoszenia jest też nie bez znaczenia. Dobrze jeśli niania mieszka blisko, nie będzie stała w korkach, będzie natomiast wiedziała, gdzie iść na spacer. Można jej poszukać w pobliskim sklepie spożywczym. Może sprzedawca pozwoli przykleić ogłoszenie na drzwiach? Internet nie zawsze się sprawdza. Nie ma potrzeby, żeby takie ogłoszenie trafiło do całego świata. Niemniej jednak, internetowe forum osiedlowe jak najbardziej może się w tej sytuacji sprawdzić. Gazeta będzie odpowiednia tylko w przypadku gdy z przekonania szukamy babci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *