AZS – choroba cywilizacyjna?

Twoje dziecko ma szorstką skórę? Drapie się? Niespokojnie śpi? Bardzo możliwe, że tak jak olbrzymia ilość innych dzieci, cierpi na atopowe zapalenie skóry. Pierwsze objawy AZS dotykają bowiem najczęściej dzieci poniżej 5 roki życia, a choroba wymaga codziennej, odpowiedniej pielęgnacji skóry.

Atopowe zapalenie skóry dotyka o 300% dzieci więcej niż jeszcze 30 lat temu

Atopowe zapalenie skóry dotyka o 300% dzieci więcej, niż jeszcze 30 lat temu

Wzrost zachorowań na AZS

Lekarze z rozwiniętych krajów, w których wyjątkowo dba się o czystość, używa dużych ilości detergentów i środków chemicznych zauważyli, że  w ciągu ostatnich 30 lat nastąpił lawinowy wzrost zachorowań na atopowe zapalenie skóry, bo sięga nawet 300 procent. Na AZS (kliknij) najczęściej cierpią osoby ze skłonnościami do alergii oraz ich dzieci. Zwykle choroba zaczyna się od szorstkiej skóry na ciele, pęknięć za uszami, czerwonych policzków czy ranek pod zgięciami kolan i łokci. Dziecko drapie się, przez co uszkadza skórę i jeszcze dodatkowo pogarsza jej stan. Naskórek łuszczy się, swędzi, a typowe środki myjące dodatkowo wywołują jej suchość a nawet szczypanie ran.

Sposób na AZS

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest niezwykle żmudne i zwykle wiąże się ze zmniejszaniem objawów. Atopowe zapalenie skóry u dzieci wymaga także wizyty u alergologa, który może skierować dziecko na badania krwi czy skórne. W przypadku alergii dziecko musi przyjmować leki oraz unikać potencjalnych alergenów. W momencie zaostrzenia się objawów AZS wymaga też stosowania odpowiednich kosmetyków, które nie zawierają barwników i konserwantów, są bezzapachowe, a znakomicie natłuszczają i odżywiają nawet głębokie warstwy naskórka. Kosmetyki takie wymagane są zarówno w kąpieli, jak i mają postać balsamów, kremów oraz maści na chorobowo zmienione miejsca. Dzięki nim atopowe zapalenie skóry u dziecka, zwłaszcza to w fazie zaostrzenia, staje się łatwiejsze do opanowania, a maluch nie drapie się  jest jest spokojniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *