Gdy dziecko przychodzi na świat, jego skóra jest bardzo delikatna, często sucha, a nawet łuszczy się. Wymaga więc odpowiedniej pielęgnacji podczas codziennych zabiegów higienicznych, by nie piekła, nie sprawiała bólu i spełniała swoją funkcję ochronną.
Dlaczego niemowlę ma suchą skórę?
Dziecko, zanim przyjdzie na świat żyje w wodach płodowych, dlatego po porodzie, jego skóra może różnie reagować. Sucha skóra u niemowlaka, łuszcząca się i zaczerwieniona przez pierwsze tygodnie życia to norma, chociaż warto pokazać dziecko pediatrze, który określi, czy wszystko przebiega normalnie, czy też maluch wymaga leczenia. Może się bowiem okazać, że stan skóry zależy od tego, czym karmione jest dziecko. Alergicy mają skłonność do przesuszonej, łuszczącej się skóry, a alergeny mogą znajdować się w mleku mamy, mleku modyfikowanym czy w zupkach, deserkach i kaszkach.
Jak zapobiegać wysuszeniu skóry dziecka?
Jeśli nie ma powodów do niepokoju, wystarczy podczas kąpieli w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego płynu do mycia przetrzeć skórę miękką ściereczką, a po kąpieli użyć balsamu lub oliwki dla niemowląt. Na skórę dziecka wpływ ma także suche powietrze, dlatego warto nawilżać pokój dziecka za pomocą nawilżacza, lub wilgotnego ręcznika powieszonego na boku łóżeczka. Nie ma też co przesadzać z długością kąpieli. Wystarczy 5-10 minut, by maluch był czysty i zrelaksowany i aby skóra nie utraciła swojej wilgoci. Woda wymywa bowiem naturalne lipidy, które wytwarza naskórek. Do kąpieli można używać jedynie produktu przeznaczonego dla niemowląt.