Jak czyścić zabawki?

Przesadne dezynfekowanie i mycie zabawek oraz przestrzeni dla dziecka, wcale mu nie służy. Dzięki stykaniu się malucha z bakteriami wzmacnia się system odpornościowy, jednak zbyt duże stężenie bakterii, wirusów, grzybów może wywołać poważne choroby – od zmian w jamie ustnej, przez zmiany skórne po astmę. Jednak wiele zabawek wyczyścić jest po prostu ciężko, a niektóre są najbardziej brudne tam, gdzie tego nie widać…

zabawki do kąpieli dla dzieci, zielony żółw, pomarańczowy krab, niebieski delfin

Gdzie jest najwięcej brudu?

Największą skarbnicą pleśni są zabawki gumowe, zwłaszcza te do kąpieli. Przez dziurkę wpływa do nich woda, której trudno się pozbyć, więc w środku tworzy się warstwa pleśni niewidoczna dla oka. A dzieci takie gumowe zabawki lubią też wkładać do buzi. Strach pomyśleć, co zjadają przy okazji. Dużo brudu jest także na wszelkich grających maskotkach. A jest ich sporo – niektóre miauczą, szczekają, piszczą, inne śpiewają, grają i mówią w różnych językach. Takiej zabawki nie możemy wyprać w pralce i wysuszyć, bo się zniszczą. Jak więc sprawić, by zabawka nie stała się prawdziwą bombą biologiczną?

Sposób na czyste zabawki

Plastikowe i gumowe, te, które nie zawierają grających elementów można nawet umyć w zmywarce. Nie trzeba dodawać detergentu, wystarczy krótki ale intensywny program, dzięki któremu zabawki będą czyste i zdezynfekowane. Sęk w tym, że gumowe kaczuszki do kąpieli brud mają w środku, nie na zewnątrz, dlatego je najlepiej co tydzień wyrzucić. Nie są drogie, więc to nie jest wielki wydatek. Lepiej też dać dziecku do kąpieli kubeczki, które łatwo wypłukać i wysuszyć.

Zabawki grające, świecące i tym podobne najlepiej przecierać ściereczką nasączoną wodą i mydłem, a tam, gdzie są zakamarki użyć zużytej szczoteczki do zębów. Można też w sklepach kupić ekologiczne i bezpieczne płyny dezynfekujące. Czyścić można nimi też grające pluszaki oraz stoliki, nosidełka, meble w pokoju dziecka. Bezpieczny będzie też roztwór wody i sody oczyszczonej, ale zabawki po takim czyszczeniu trzeba dodatkowo opłukać lub przetrzeć ściereczką z czystą wodą.

Wszelkie pluszaki, których wyprać nie można, należy włożyć co jakiś czas w woreczki do żywności i włożyć je na godzinę do zamrażarki. W ten sposób zabijemy wszelkie bakterie i wirusy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *