Poród – procedury lekarskie

Kiedy w szpitalu rodzi się dziecko, od samego początku jest poddawane rutynowym badaniom i cały czas znajduje się pod opieką lekarzy i pielęgniarek. Procedury związane z porodem są dokładnie sprecyzowane przez towarzystwa naukowe, a osoba, która stanowi pieczę nad noworodkiem w szpitalu, jest zobowiązana do ich przestrzegania.

Na co się przygotować?

Para, która właśnie została rodzicami, musi zdawać sobie sprawę, jakie czynności zostaną wykonane przy ich dziecku, by mogli czuć się pewni i wiedzieli, że ich maluchowi nic nie zagraża.

Oto najważniejsze z nich:
– Nałożenie opasek identyfikacyjnych na nadgarstki lub kostki nóg dziecka.
– Przecięcie pępowiny w czasie od 1 do 3 minut po urodzeniu, zaciśnięcie jej jałowym zaciskiem.
– Ułożenie nagiego dziecka na nagiej piersi mamy i okrycie go. Taki kontakt może trwać nawet ponad 2 godziny od porodu, w tym czasie dziecko powinno być przystawione do piersi. Przeciwwskazaniem do takiego kontaktu jest zły stan zdrowia dziecka lub mamy, zimne pomieszczenie, choroby mamy czy zakażenie wirusem HIV u matki, co uniemożliwia karmienie piersią.
– Osuszenie dziecka, zbadanie i ważenie. Noworodka zazwyczaj się nie kąpie, ale pozostawia białą maź płodową, chyba że wyraźnie widać na niej kał czy duże ilości krwi. Pierwsza kąpiel zwykle wykonywana jest przez pielęgniarkę w drugiej dobie życia dziecka.
– Odśluzowywanie dróg oddechowych, jeśli dziecko ma niską punktację Apgar, urodziło się przedwcześnie albo wyraźnie ma problemy z oddychaniem przez zalegającą w nosie u buzi wydzielinę.
– Ocena stanu noworodka na podstawie skali Apgar, chociaż pierwsza ocena jest już wykonana natychmiast przy urodzeniu.
– Maluch jest ubierany i oddawany mamie.

Oczywiście wszelkie procedury mogą ulec zmianie, jeśli dziecko jest wcześniakiem lub ma problemy zdrowotne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *