Kiedy w szpitalu rodzi się dziecko, od samego początku jest poddawane rutynowym badaniom i cały czas znajduje się pod opieką lekarzy i pielęgniarek. Procedury związane z porodem są dokładnie sprecyzowane przez towarzystwa naukowe, a osoba, która stanowi pieczę nad noworodkiem w szpitalu, jest zobowiązana do ich przestrzegania.
Na co się przygotować?
Para, która właśnie została rodzicami, musi zdawać sobie sprawę, jakie czynności zostaną wykonane przy ich dziecku, by mogli czuć się pewni i wiedzieli, że ich maluchowi nic nie zagraża.
Oto najważniejsze z nich:
– Nałożenie opasek identyfikacyjnych na nadgarstki lub kostki nóg dziecka.
– Przecięcie pępowiny w czasie od 1 do 3 minut po urodzeniu, zaciśnięcie jej jałowym zaciskiem.
– Ułożenie nagiego dziecka na nagiej piersi mamy i okrycie go. Taki kontakt może trwać nawet ponad 2 godziny od porodu, w tym czasie dziecko powinno być przystawione do piersi. Przeciwwskazaniem do takiego kontaktu jest zły stan zdrowia dziecka lub mamy, zimne pomieszczenie, choroby mamy czy zakażenie wirusem HIV u matki, co uniemożliwia karmienie piersią.
– Osuszenie dziecka, zbadanie i ważenie. Noworodka zazwyczaj się nie kąpie, ale pozostawia białą maź płodową, chyba że wyraźnie widać na niej kał czy duże ilości krwi. Pierwsza kąpiel zwykle wykonywana jest przez pielęgniarkę w drugiej dobie życia dziecka.
– Odśluzowywanie dróg oddechowych, jeśli dziecko ma niską punktację Apgar, urodziło się przedwcześnie albo wyraźnie ma problemy z oddychaniem przez zalegającą w nosie u buzi wydzielinę.
– Ocena stanu noworodka na podstawie skali Apgar, chociaż pierwsza ocena jest już wykonana natychmiast przy urodzeniu.
– Maluch jest ubierany i oddawany mamie.
Oczywiście wszelkie procedury mogą ulec zmianie, jeśli dziecko jest wcześniakiem lub ma problemy zdrowotne.