Potówki, trądzik czy alergia?

Każdy katar, kaszel, ulewanie czy wysypka budzą u rodziców lęk. Nie każdy katar czy kaszel są groźne, tak samo nie wszystkie wysypki wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem i długiego leczenia. Jednak warto wiedzieć, że wysypka wysypce nie równa, a potówki u niemowląt zdarzają się niezwykle często. Coraz częściej jednak dzieci cierpią też z powodu alergii.

Na skórze dziecka mogą pojawiać się krostki i czerwone plamki

Na skórze dziecka mogą pojawiać się krostki i czerwone plamki

Potówki u niemowląt

Małe krostki na twarzy, karku, w pachwinach czy na plecach to najpopularniejsza wysypka u niemowląt. To małe, czerwone kropki, często z białym czubkiem. Pojawiają się wtedy, kiedy jest gorąco, albo gdy w powodu źle dobranego ubranka maluch się za bardzo zgrzał. Jeśli faktycznie jest gorąco, to oczywiście niewiele możemy zrobić poza wychodzeniem na spacer w godzinach rannych i wieczornych. Gdy za ciepło ubraliśmy dziecko, musimy nieco zrewidować sposób doboru bluzeczek, kaftaników czy sweterków (może zamiast z bawełny zrobione są ze sztucznego materiału, który nie przepuszcza powietrza?) Potówki u niemowląt (kliknij) zwykle same znikają po 1-2 dniach po kąpieli w ciepłej wodzie. Lepiej w tym czasie jednak nie smarować dziecięcej skóry oliwką.

Pierwsze objawy alergii?

Czerwone plamy, swędząca i szorstka skóra, rumień na policzkach, w zgięciach kolan i łokci, za uszami to zwykle objawy alergii. Nie znikają same, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza. Alergia może być wywołana zarówno przez stykanie się z chemią (np. proszkami do prania, zabawkami z nieznanego źródła), jak i przez posiłki, także te, które je mama karmiąca piersią.

Pierwsza hormonalna burza

Jeszcze jedną chorobą popularną wśród dzieci jest trądzik niemowlęcy. Zwykle pojawia się na buzi dziecka, w postaci licznych, czerwonych krostek. Ten z kolei związany jest ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie niemowlaka po przecież długim pobycie w brzuchu mamy. Chociaż trądzik jest wyjątkowo nieestetyczny, to krostki nie swędzą, nie wywołują żadnego dyskomfortu i z czasem same znikają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *