Pierwszy dzień w nowej szkole

Nieuchronnie zbliża się koniec wakacji, a wraz z nim wielu dotychczasowych przedszkolaków pójdzie do szkoły. Niezależnie od tego, czy naukę będzie kontynuować w zerówce czy w pierwszej klasie, każdy sześciolatek ma prawo czuć się zaniepokojony tą wielką zmianą. Warto więc zadbać o jego dobre samopoczucie już teraz.

Pierwszy dzień w szkole jest trudny dla ucznia i rodziców

Pierwszy dzień w szkole jest trudny dla ucznia i rodziców

Wspólne przygotowania do szkoły

Najważniejsze jest rozmawianie o tym, co dziecko czeka 1 września. Warto zabrać malucha do przyszłej szkoły i pokazać mu salę lekcyjną, szatnię czy stołówkę, opowiedzieć o swoich szkolnych doświadczeniach, razem kupować wyprawkę. Niech dotychczasowy przedszkolak sam wybierze szkolny plecak, piórnik czy worek na tenisówki, nawet jeśli wzór nam osobiście nie odpowiada. Takie wspólne zakupy nastrajają optymistycznie.W pierwszy dzień szkoły warto wziąć urlop, samodzielnie i na spokojnie odprowadzić dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego, a potem spędzić razem czas: na placu zabaw, rowerowej wycieczce czy wyjść z dzieckiem na ulubione lody. 1 września powinien być dniem świątecznym i radosnym.

Chwila kryzysu

Warto wiedzieć, że często nawet najbardziej otwarte i odważne dziecko po kilku dniach może mieć kryzys i płakać przed zajęciami w szkole. Jest to absolutnie normalne i zrozumiałe, ponieważ zniknęło już pierwsze zaciekawienie i euforia, a pojawia się tęsknota za dawnymi przyjaciółmi i paniami z przedszkola albo za rodzicami czy dziadkami, którzy do tej pory byli głównymi opiekunami. Ten trudny czas trzeba przeżyć i nie wolno iść na ustępstwa. Wagary są zdecydowanie zakazane!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *