Szukamy żłobka idealnego

Chociaż urlop macierzyński trwa już cały rok, to kiedyś przychodzi moment, w którym mama chce lub musi wrócić do pracy. Czasami opiekę nad dzieckiem przejmuje tata, babcia, czy ciocia, jednak często trzeba znaleźć nianię lub dobry żłobek dla dziecka.

Na co zwrócić uwagę, gdy szukamy żłobka?

Na co zwrócić uwagę, gdy szukamy żłobka?

Samorządowy czy prywatny?

Oferta żłobków finansowanych z kasy samorządów nie jest szeroka. Bywają miasta, w których żłobka nie ma żadnego. Tam, gdzie żłobki są, często jest również długa lista chętnych czekających na miejsce. Dlatego coraz częściej rodzice decydują się na oddanie malucha w wieku 1-3 do prywatnej placówki. Jednak nie zawsze warto zaufać pięknym reklamom czy skupiać się na cenie za opiekę nad dziećmi. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy żłobek jest zarejestrowany w gminie lub w mieście. Jeśli jest, to oznacza, że spełnia on określone wymagania jeśli chodzi o wymogi lokalowe i sanitarne, ma dobrą opinię sanepidu, czy straży pożarnej oraz ma wymaganą liczbę pomieszczeń. Jednak to tylko sprawdzenie lokalu, a najważniejszym elementem żłobka jest personel. Wybierając żłobek zwróćmy uwagę na wykwalifikowanie opiekunek (można poprosić o dyplomy ukończenia studiów) czy kursów. Jeśli właściciele żłobka nie są otwarci na rozmowy z rodzicami, wyraźnie pozwalają na wejście do sali, na zadawanie pytań, niczego nie ukrywają, to jest szansa na to, że maluch będzie w dobrych rękach. Tak jak i w wielu innych przypadkach, tak i w wyborze żłobka czasami dobrze jest się skupić na pierwszym wrażeniu i swoich własnych odczuciach.

Zabawa i jedzonko

Ważna jest także to, jak dzieci spędzają czas w żłobku. Czy obok jest placyk zabaw albo ogródek? Jak wyglądają zabawki na nim, ale też w samych pomieszczeniach oraz jak wygląda żywienie niemowlaka (kliknij). Dla wielu rodziców istotną sprawą jest to, by w żłobku była kuchnia. Jednak nie zawsze catering to zło, bo liczy się także samo menu. To dla niemowląt i małych dzieci powinno być pozbawione słodyczy, niezdrowych przekąsek, musi być urozmaicone i kształtujące poprawne nawyki żywieniowe.

Na koniec warto zaczepić rodziców, którzy przyprowadzają do żłobka swoje dzieci i spytać o wrażenia i dotychczasowe doświadczenia, poczytać opinie w Internecie, popytać znajomych. Pamiętajmy, że małe dziecko nigdy nie powie nam, jeśli zostanie skrzywdzone, dlatego sami musimy wybrać żłobek bezpieczny i o najwyższym standardzie jeśli chodzi o etykę i bezpieczeństwo dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *