Dziecko bezpieczne po zmroku

We wrześniu już wyraźnie widać, że dzień robi się krótszy, a do domu z pracy niedługo będziemy wracać po zmroku. Nasze dzieci także muszą przywyknąć do tego, że w drodze ze szkoły muszą być bardziej widoczne i uważać na mijające je pojazdy. Dlatego już teraz sprawdźmy, czy mają odpowiednie odblaski.

Ubrania świecące w ciemności

Na szczęście coraz częściej producenci ubrań dla dzieci dbają o to, by odblaski i błyszczące elementy były obecne na ubraniach wierzchnich takich jak kurtki, czapki, rękawiczki czy kombinezony, ale także buty. Drobny element naszyty na zapiętku albo na mankietach kurtki zwiększa widoczność dziecka na ulicy po zmroku nawet do 100 metrów. Kierowca, który jedzie w zupełnej ciemności, ale ma zapalone światła, z daleka zobaczy ruchome światełko, zwolni i ominie takiego spacerowicza. Odblaski jednak na kurtkach są w różnych miejscach i nie zawsze je widać zza tornistra, dlatego tak ważne jest, by dodatkowym elementem ozdobić rączkę szkolnego plecaka. Jeśli producent nie wszył takich elementów, można je dokupić w sklepach papierniczych, sportowych lub odebrać za darmo podczas licznych akcji szerzenia wiedzy o społeczeństwie podczas szkolnych imprez i festynów.

Rowerowe gadżety

Nie tylko na odblaski, ale także na cały system oświetlenia trzeba zawrócić szczególną uwagę, jeśli dziecko do szkoły dociera i z niej wraca na rowerze. Poruszanie się po zmroku nieoświetlonym pojazdem jest karane mandatem, jednak nie tylko groźba straty finansowej powinna zmobilizować nas do zakupu lampki, ale właśnie myślenie o bezpieczeństwie naszej pociechy. Lampki ledowe, które działają na baterie, kupimy w sklepie sportowym za kilkanaście złotych. Z przodu powinna świecić się lampka biała, a z tyłu roweru lampka czerwona. Miłośnicy gadżetów i nowoczesnych rozwiązań mogą też zaopatrzyć się w kolorowe wentyle, które świecą po zmroku kolorowym światłem, tworząc na kołach efektowne barwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *