Uniwersytet dzieci

Uniwersytet dzieci

Źródło: Pinterest

Uniwersytet dla dzieci? Nie, nie – to nie zajęcia dla maluchów, których rodzice cierpią na przerost ambicji. To program edukacyjny dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat realizowany dzięki współpracy najlepszych polskich uczelni. Cel? Rozbudzanie pasji i pomoc w odkrywaniu zainteresowań. Pokazanie dzieciom, że uczenie się, to największa przygoda, jaka czeka człowieka w życiu – to możliwość współtworzenia cywilizacji i świadomego, krytycznego korzystania z jej dobrodziejstw. Prowadzący zajęcia pracownicy naukowi i specjaliści z różnych dziedzin gwarantują wysoki merytorycznie poziom spotkań oraz dostęp do najnowszych informacji.

Zapisy na zajęcia odbywają się oczywiście ze sporym wyprzedzeniem, dlatego na jesieni powinniście już myśleć o semestrze letnim – kursy jesienno-zimowe właśnie ruszyły i nie ma co liczyć na wolne miejsce.

Idea uniwersytetów dzieci rozprzestrzeniła się w ostatnich latach w Europie i na całym świecie, a ostatnio także i w Polsce. Wiele z tych uniwersytetów powstaje i funkcjonuje z powodzeniem przy uczelniach wyższych. Istotą koncepcji “uniwersytetów dzieci” jest organizowanie zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych, prowadzonych przez naukowców i nauczycieli akademickich w salach i aulach wydziałów uniwersyteckich – czytamy na stronie jednego z organizatorów.

Zarażenie dzieci miłością do uczenia się i zdobywania wiedzy daje efekty długofalowe. Świat zmienia się tak szybko, że tylko świadomość, iż nie zasada „3 razy zet” (zakuć, zdać, zapomnieć), ale nieustannie zdobywanie wiedzy i jej weryfikacja to droga do sukcesu w dorosłym życiu.

Eric Hoffer, amerykański pisarz, powiedział: Człowiek uczący się podbije świat. Człowiek nauczony przekona się, jak doskonale został przygotowany do życia w świecie, którego już nie ma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *