Wielorazówki zdobywają serca mam

Wynalezienie pieluszek jednorazowych i ich szeroka dostępność na rynku, ułatwiło milionom rodziców na całym świecie codzienną opiekę nad dzieckiem. Ich nieprzemakalność i niska cena to niepodważalne atuty, a jednak coraz więcej osób rezygnuje z używania pieluszek jednorazowych na rzecz wielorazowych.

pieluchy wielorazowe

źródło: Tapeciarnia

Wydawać by się jednak mogło, że pieluszki wielorazowe są utrapieniem. Wiele obecnie młodych mam pamięta opowieści własnych rodziców o tym, jak pranie tetry, prasowanie, zakładanie ceratek było uciążliwe. Tymczasem nowoczesne pieluszki wielorazowe niewiele mają wspólnego z tymi sprzed 30 lat, a ich zalety przekonują nawet najbardziej zatwardziałych zwolenników ułatwiania sobie życia. Są miękkie, kolorowe, składają się z kilku warstw, które się rozkłada na czas prania i składa z powrotem. Do ich produkcji wykorzystywany jest mięciutki welur, bambus, polar czy czysta bawełna.

Co najważniejsze, pieluszek wielorazowych nie trzeba gotować ani prasować. A nawet nie powinno się tego robić, bo zewnętrzny, zapobiegający przemakaniu PUL nie lubi wysokich temperatur, a pod wpływem żelazka po prostu się zniszczy. Zużyte wielorazówki należy przechowywać w suchym wiaderku z odrobiną naturalnego, dezynfekującego olejku z drzewa herbacianego lub lawendowego i prać w temperaturze 40 stopni, z małą ilością zwykłego proszku do prania i dodatku proszku antybakteryjnego. Proszki takie dostępne są w sklepach z wielorazowymi pieluszkami. Tak wyprane i dobrze wypłukane pieluszki wiesza się na suszarce, a po ich wysuszeniu znowu zakłada na pupę malucha.

Mamy, które od dłuższego czas używają pieluszek wielorazowych zwracają uwagę na to, że kondycja skóry dziecka znacznie się polepsza. Podczas używania tych pieluch nie używa się kremów do pupy, które zatłuszczają materiał i zmniejszają jego chłonność, ale też dlatego, że wielorazówki pozbawione są jakichkolwiek chemicznych dodatków i nie podrażniają delikatnej skóry dziecka.

Doświadczenia mam wskazują także na to, że dzieci pieluszkowane wielorazowo szybciej uczą się korzystania z nocnika, są bardziej świadome tego, że pieluszka jest mokra. I co dla wielu osób jest najważniejsze: zestaw pieluszek wielorazowych kosztuje ok. 1000-1500 zł, a koszty prania wynoszą niecałe 600 zł podczas całego procesu pieluszkowania. Koszt pieluszkowania dziecka jednorazówkami przekracza zaś 4000 zł. Warto też wiedzieć, że pielucha jednorazowa rozkłada się … 300-500 lat, a jedno dziecko zużywa 1,5 tony takich pieluch …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *