Z Internetu wieje grozą

Strach matek o zdrowie dzieci to silna emocja, którą wykorzystują twórcy przerażających opowieści o zagrożeniach czekających na nas na każdym kroku.

64c72816e946ce27fef926f1ff86f5ff

Źródło: pl.Pinterest.com

 

Czy można utonąć w łóżku?

Od niedawna w Internecie krąży informacja o 10-latku, który utonął we własnym łóżku. Był ofiarą tzw. suchego utonięcia. Polega ono rzekomo na tym, że gdy dziecko podczas kąpieli w basenie czy jeziorze przypadkowo napije się wody, następuje skurcz krtani, co zapobiega natychmiastowemu przedostaniu się wody do płuc. Dopiero po kilku godzinach woda spływa do płuc i wtedy dochodzi do tragedii. Objawy, które powinny nas zaniepokoić, to zmęczenie dziecka, trudności w oddychaniu i silny kaszel. Panika, jaką sieje w sieci ta niesprawdzona wiadomość, jest zdumiewająca. Tego typu przypadki, jeśli nawet są prawdziwe, występują niezwykle rzadko, za to ich rzekome objawy – bardzo często. Tymczasem suchy duszący kaszel u dziecka może mieć zupełnie inne przyczyny, podobnie jak trudności w oddychaniu. Zmęczenie? A cóż w tym dziwnego po całym dniu nad wodą?

Czarna wołga i samozapłon

Podobne opowieści przypominają urban legends, czyli zazwyczaj nieprawdziwe informacje, rozpowszechniane w kręgach towarzyskich lub w mediach, które budzą wielkie emocje u odbiorców. Wszyscy pamiętamy historię o czarnej wołdze, porywającej dzieci wprost z ulicy, czy przypadkach spontanicznego samozapłonu człowieka. Do tych samych emocji odwołują się wywołujące wiele kontrowersji ruchy antyszczepionkowe, straszące możliwością zachorowania na autyzm.

Zagrożenia zastępcze

Pamiętajmy, że strach podsycają nasze myśli i nadmierne wypatrywanie niebezpieczeństwa. „Żyjemy w warunkach komfortowych, więc zwracamy uwagę nawet na niewielkie zagrożenia. Mechanizmy obronne organizmu wciąż istnieją i muszą z czymś walczyć. Kiedy znika realne zagrożenie, wymyślamy zastępcze” – mówi profesor Jerzy Vetulani, neurolog i psychofarmakolog, w wywiadzie dla „Wysokich Obcasów Extra”. Jeśli w panice śledzisz w Google wszelkie możliwe choroby, jakie mogą dotknąć twoje dziecko, jedyne, co zyskujesz, to niepotrzebny stres. W sieci nagromadzenia chorób i nieszczęść jest więcej niż w prawdziwym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *