Biegunka w organizmie osoby dorosłej sieje olbrzymie spustoszenie. Z powodu wirusa lub bakterii, pochodzących na przykład z nieświeżego pożywienia, zaburzona jest praca jelit, brzuch silnie boli, bardzo szybko dochodzi do osłabienia organizmu i odwodnienia. Gdy biegunkę ma dziecko, jego stan może pogorszyć się jeszcze szybciej.
Groźne odwodnienie
Maluch z biegunką często nie wymaga podawania żadnych specjalistycznych leków, ale przede wszystkim musi być monitorowany jego stan nawodnienia. Jeśli dziecko, pomimo bólu brzucha ma dobry nastrój, bawi się to nie ma powodów do obaw, wystarczy zastosować lekką dietę składającą się z biszkoptów, zupy marchewkowej, czy kleiku ryżowego. Oczywiście należy podawać też wodę, a jeszcze lepiej elektrolity.
Elektrolity to napój, który dostarcza glukozę i nawadnia organizm. Elektrolity zapewniają odpowiednie rozprowadzenie wody i składników mineralnych w organizmie i wspomagają jej wchłanianie (sprawdź). Bez wody bowiem nie funkcjonują prawidłowo organy wewnętrzne.
Jak rozpoznać odwodnienie?
Dla rodziców więc ważnym zadaniem jest monitorowanie stanu dziecka i wyłapanie momentu, kiedy sytuacja staje się groźna. Nie jest to trudne i nie wymaga dużej wiedzy medycznej. Jeśli dziecko podczas biegunki (czy wymiotów, albo w przypadku upalnego dnia) płacze bez łez, jest osłabione a jego skóra wiotka (wystarczy uszczypnąć dziecko w brzuszek – jeśli skóra natychmiast się napręży, to znaczy, że jest nawodniona), trzeba mu podać rozpuszczane w wodzie elektrolity. Elektrolity dla dzieci mają lekko słony, ale też truskawkowy czy cytrynowy smak, dlatego łatwiej namówić je na wypicie odżywczego napoju.