Biegunka u niemowlaka – jak sobie z nią radzić?

Biegunka u niemowlaka (kliknij) to nie jest rzadkie zjawisko. Może pojawić się zarówno z tak prozaicznych przyczyn jak ząbkowanie, ale także z powodu zakażenia bakteriami, wirusami, z powodu wyjałowienia flory bakteryjnej przez podawanie antybiotyków albo po spożyciu przez malucha nieświeżego jedzenia. Maluch w biegunką powinien być bacznie obserwowany przez rodziców, by nie przeoczyli objawów odwodnienia. Warto także zadbać o ogólne samopoczucie dziecka.

 biegunka u niemowlaka otulonego w mięciutki kocyk w kolorze gołębim i czerwono białej czapeczce

Niemowlę z biegunką czuje się osłabione

Najgorsze skutki biegunki

Rzadka kupka u niemowlaka, zwłaszcza karmionego piersią to nie jest nic dziwnego. Maluch ma tak niedojrzały układ pokarmowy, że jego kupki wyglądają znacznie inaczej, niż to, co wydala starsze dziecko. Jednak jeśli niemowlę wyraźnie źle się czuje i pieluszka wymaga wymiany nawet co kilka minut, to wiadomo już, że organizm walczy z chorobą.

U małego dziecka z biegunką ważne niezwykle jest nawodnienie organizmu. To ono jest przyczyną poważnego osłabienia i przyjęć niemowląt do szpitala. Dlatego maluch powinien być jak najczęściej przystawiany do piersi, powinien też mieć nieograniczony dostęp do wody. Biegunka ogólnie osłabia organizm dlatego woda i inne napoje dostarczą dziecku niezbędnych minerałów. Pomocne okazują się także probiotyki, które uzupełniają florę bakteryjną. Warto je podawać nie tylko przy antybiotykoterapii, ale także podczas biegunki z różnych powodów, także po ustąpieniu objawów choroby.

Zadbaj o skórę dziecka

Biegunka oznacza częste przewijanie i przebieranie dziecka. Usuwanie pieluszki jest niezbędne natychmiast po tym, jak maluch ją zabrudzi. W przeciwnym razie skóra będzie bardzo poważnie podrażniona, może dojść też do przeniesienia zakażenia na cewkę moczową, co doprowadzi do chorób układu moczowego. Skórę za każdym razem trzeba delikatnie obmyć czystą, przegotowaną wodą, osuszyć ją i posmarować kremem ochronnym, który zapobiega odparzeniom.

Pilnie należy dziecko zabrać do lekarza, gdy biegunce towarzyszy wysoka gorączka, wymioty oraz gdy dziecko robi się ospałe, wiotkie, a skóra i śluzówki suche – to objawy groźnego odwodnienia. W takim przypadku nie ma co czekać – lepiej zgłosić się do szpitala nawet w nocy, niż czekać na wizytę u pediatry czy lekarza rodzinnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *