Choroba przewodu pokarmowego to dla każdego dziecka trudne do przezwyciężenia dolegliwości kojarzące się z bólem i osłabieniem, a dla rodziców powód do zmartwienia. Zarówno zaparcia, jak i biegunki mogą zakończyć się kilkudniową wizytą w szpitalu. Aby złagodzić objawy tych chorób i odpowiednio leczyć cierpiące dziecko koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem oraz podawać odpowiednie leki, także takie, które złagodzą skurcze i ból brzucha.
Gdy wizyta w toalecie boli
Zaparcia u dzieci pojawiają się zwłaszcza w okresie przedszkolnym i mogą być wywołane nieodpowiednią dietą, zbyt małą ilością ruchu, podwyższoną gorączką oraz stresem. Wiele dzieci kojarzy trudne wypróżnianie się z bólem, dlatego za wszelką cenę unika wizyt w łazience, co kończy się przewlekłymi problemami wymagającymi regularnych odwiedzin lekarza rodzinnego lub gastrologa. Lekarz musi wykluczyć występowanie poważnych chorób u dziecka, choćby takich jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, zatrucie witaminą D czy wrodzone wady przewodu pokarmowego oraz zalecić zmianę diety. Dieta dziecka z zaparciami powinna bowiem zawierać duże ilości błonnika, którego najwięcej znajdziemy w pełnym zbożu, np. w płatkach śniadaniowych czy razowym pieczywie, w owocach i warzywach. Maluch z zaparciami musi także pić dużo napojów, w szczególności czystej wody lub wielowarzywnych soków. Aby dziecku ulżyć i zmniejszyć bóle brzucha wywołane przez skurcze można podać mu lek No-Spa, który rozkurcza mięśnie gładkie znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Sprawdź, jaka jest bezpieczna dawka leku dla dzieci – zobacz No-Spa dawkowanie.
Wirus atakuje małe dzieci
Szczególnie niebezpieczną, a występującą niezwykle często wśród małych dzieci jest choroba wywoływana przez rotawirusy. Objawia się początkowo wymiotami, następnie maluch cierpi z powodu gorączki, bólu brzucha i biegunki. Rotawirus może nawet doprowadzić do zgonu, zwłaszcza gdy pacjent jest niewłaściwie leczony, ma obniżoną odporność i znajduje się w niehigienicznych warunkach, częściej jednak chore dzieci trafiają do szpitala z powodu odwodnienia organizmu. Biegunki wywołanej przez rotawirusy nie leczy się, jednak należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka. Lekarze nie polecają podawania dzieciom leków przeciwbiegunkowych, ale zalecają szybkie wprowadzenie do diety stałych, chociaż lekkich posiłków i podawanie leków o działaniu rozkurczowym.