Czyszczenie noska niemowlaka

Zatkany nos u małego dziecka to nie lada wyzwanie dla rodziców. Maluch, który nie potrafi wydmuchać nosa nie może bawić się, spać i ma problemy z jedzeniem. Ponadto zatkany nos, to także pożywka dla bakterii, a katar spływający podrażnia gardło i wymusza odkrztuszanie.

Maluch z katarem nie może spać ani jeść

Maluch z katarem nie może spać ani jeść

Jak układać malucha?

Sposobów na czyszczenie noska niemowlaka jest kilka i warto każdy z nich wypróbować by ułatwić maluchowi powrót do zdrowia (sprawdź). Po pierwsze dziecko najlepiej kłaść na brzuszku albo boku, tak by wydzielina swobodnie wypływała. Trzeba oczywiście pamiętać o wycieraniu noska. Warto także zaopatrzyć się w gruszkę, aspirator czy inne urządzenie, które odciąga z noska wydzielinę.

Sposoby na gęstą wydzielinę

Dopóki w nosie wydzielina jest rzadka, to sprawa jest dosyć prosta. Gorzej, gdy zmienia się w gęstą, zalegającą i zatykającą nosek. Odciąganie może być trudniejsze, dlatego dobrze jest dziecku robić inhalacje. Można przeprowadzić inhalacje za pomocą urządzenia i maseczki oraz soli fizjologicznej, która rozrzedzi wydzielinę i ułatwi jej usuwanie. Można też gotować w garnku ziele majeranku albo użyć aptecznej maści majerankowej. Dobrze też się sprawdzają wszelkie olejki mentolowe, eukaliptusowe lub z drzewa herbacianego. Dodatkowo mają działanie antybakteryjne i leczą kaszel. Na noc do łóżeczka maluch można włożyć przekrojone ząbki czosnku. Jego gryzący zapach odtyka nos, dodatkowo znany jest z działania antybakteryjnego i przeciwwirusowego.

Ciągły katar, sapka w nosie mogą być też zwiastunem problemów alergicznych i wymaga konsultacji z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *