Jak leczyć dziecko?

Choroba dziecka to zawsze dla rodziców ogromne wyzwanie. Nieprzespane noce, mnóstwo małych buteleczek z syropkami, mierzenie temperatury…. Dla początkującego rodzica to także olbrzymi stres. Czy dzwonić po karetkę, gdy maluch gorączkuje, czy przeczekać? Czy na suchy kaszel lepszy jest specjalistyczny syrop z apteki czy z cebuli? Jak usunąć zalegający w nosie katar? Kiedy można wyjść z dzieckiem na spacer? Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Chore dziecko wymaga wyjątkowej opieki

Chore dziecko wymaga wyjątkowej opieki

Kaszel. Wyróżniamy kaszel suchy oraz mokry. Mokry poznamy po tym, że dziecko odchrząkuje wydzielinę. To znaczy, że organizm oczyszcza się. Jeśli jest suchy, to może być to początek infekcji, a może wynikać np. z alergii. Jeśli trwa dłużej niż 3 dni musi malucha osłuchać lekarz. Pediatra na suchy kaszel (kliknij) przepisuje inne syropy, niż na mokry. Warto też nawilżać pomieszczenie. Jeśli maluch w nocy dusi się, a kaszel jest dziwny, szczekający, to możliwe, że dziecko ma zapalenie krtani. Należy je owinąć kołderką i wystawić główkę w stronę otwartego okna albo wynieść dziecko do łazienki i trzymać nad silnym strumieniem zimnej wody. Gdy objawy się uspokoją trzeba szybko pojechać do lekarza, który oceni stan zdrowia małego pacjenta.

Gorączka. Jeśli nie jest wyższa niż 39 stopni najważniejsze jest, by dziecko się wygrzało, wypociło, powyżej należy podać syrop obniżający temperaturę. Można także malucha dodatkowo schłodzić w kąpieli, w której woda ma temperaturę niższą od temperatury ciała o 2 stopnie albo przyłożyć do czoła, brzucha i pachwin schłodzone ręczniki. Temperatura powyżej 40 stopni, trudna do zbicia, wywołująca takie objawy jak utrata przytomności, drgawki to powód do wezwania karetki pogotowia. Jeśli dziecko ma katar, kaszle, ale od 2 dni nie ma gorączki, a pogoda sprzyja spacerom, nie ma żadnych przeciwwskazań, by wyjść z dzieckiem z domu.

Katar wymaga częstego oczyszczania nosa, tak by nie spływał do gardła. Jeśli dziecko nie potrafi wydmuchać nosa należy odciągać wydzielinę aspiratorem lub gruszką, użyć olejku mentolowego albo naparu z majeranku, by odetkać nosek.

Ból gardła. Dziecku do 6 roku życia nie powinno się podawać tabletek na ból gardła. Można jednak użyć spray’u albo lizaków z wyciągami łagodzącymi stany zapalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *