Jak szybko wyleczyć katar?

Ze wszystkich objawów przeziębienia osobiście najbardziej nie znoszę kataru. W dzień leje się z nosa, cały nochal jest podrażniony, zaczerwieniony, piecze, z oczu lecą łzy, chusteczka za chusteczką wpada do kosza, a w nocy nos się zapycha, nie można oddychać, ani spać. Podobny problem mają dzieci… a nawet jeszcze gorszy, bo przecież maluchy nie potrafią wydmuchać nosa. Jak więc szybko wyleczyć katar, by nie zwariować?

Katar jest niezwykle uciążliwy. Tak dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Katar jest niezwykle uciążliwy. Tak dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Gdy dziecko nie potrafi wydmuchać nosa….

Mówi się, że katar leczony trwa tydzień, nieleczony 7 dni. Coś w tym jest, bo podrażniona śluzówka pracuje w zmorzonym tempie i wyleczenie kataru ogranicza się głównie do pozbycia się najbardziej uciążliwych objawów, zwłaszcza uczucia zatkanego nosa, przez który nie można oddychać. Aby ulżyć dziecku trzeba więc zaopatrzyć się przede wszystkim w aspirator do nosa. Może to być tradycyjna, znana także naszym mamom gumowa gruszka, ale mogą być też współczesne rozwiązania. Jednym z nich jest rurka z wężykiem zabezpieczonym filtrem. Końcówkę rurki wkłada się do noska dziecka, a wężyk wkłada do ust i mocno ciągnie. Brzmi niesmacznie, ale wydzielina dostaje się do rurki i tam pozostaje, a nosek robi się czysty. Wystarczy całość umyć, wymienić filtr i mieć urządzenie zawsze w pogotowiu. Jeżeli ktoś nie ma ochoty zbliżać własnych ust do zakatarzonego nosa dziecka, może też nabyć odciągacz… podłączany do odkurzacza. Jest absolutnie bezpieczny, a niezwykle skutecznie oczyszcza nos.

Dobre sposoby na zatkany nos

By szybko wyleczyć katar (kliknij), a dokładniej rzecz ujmując nawilżyć śluzówkę nosa i odetkać go, można urządzić maluchowi parówkę z majerankiem. Wystarczy ustawić garnek z wodą na kuchence i na gotującą się wodę wrzucić opakowanie suszonego majeranku. Można za dzieckiem spacerować w pobliżu parującego garnka, lub usiąść w małym pomieszczeniu, w którym postawimy taki napar. To naturalny sposób znany jeszcze naszym babciom. Naturalnym lekiem na katar jest także mentol. Olejek mentolowy, który znajdziemy w popularnych lekach na przeziębienie zmniejsza kaszel, katar, ból gardła, odtyka nos. Jego skuteczne działanie znane jest od pokoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *