Jak szybko wyleczyć katar?

Ze wszystkich objawów przeziębienia osobiście najbardziej nie znoszę kataru. W dzień leje się z nosa, cały nochal jest podrażniony, zaczerwieniony, piecze, z oczu lecą łzy, chusteczka za chusteczką wpada do kosza, a w nocy nos się zapycha, nie można oddychać, ani spać. Podobny problem mają dzieci… a nawet jeszcze gorszy, bo przecież maluchy nie potrafią wydmuchać nosa. Jak więc szybko wyleczyć katar, by nie zwariować?

Katar jest niezwykle uciążliwy. Tak dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Katar jest niezwykle uciążliwy. Tak dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Gdy dziecko nie potrafi wydmuchać nosa….

Mówi się, że katar leczony trwa tydzień, nieleczony 7 dni. Coś w tym jest, bo podrażniona śluzówka pracuje w zmorzonym tempie i wyleczenie kataru ogranicza się głównie do pozbycia się najbardziej uciążliwych objawów, zwłaszcza uczucia zatkanego nosa, przez który nie można oddychać. Aby ulżyć dziecku trzeba więc zaopatrzyć się przede wszystkim w aspirator do nosa. Może to być tradycyjna, znana także naszym mamom gumowa gruszka, ale mogą być też współczesne rozwiązania. Jednym z nich jest rurka z wężykiem zabezpieczonym filtrem. Końcówkę rurki wkłada się do noska dziecka, a wężyk wkłada do ust i mocno ciągnie. Brzmi niesmacznie, ale wydzielina dostaje się do rurki i tam pozostaje, a nosek robi się czysty. Wystarczy całość umyć, wymienić filtr i mieć urządzenie zawsze w pogotowiu. Jeżeli ktoś nie ma ochoty zbliżać własnych ust do zakatarzonego nosa dziecka, może też nabyć odciągacz… podłączany do odkurzacza. Jest absolutnie bezpieczny, a niezwykle skutecznie oczyszcza nos.

Dobre sposoby na zatkany nos

By szybko wyleczyć katar (kliknij), a dokładniej rzecz ujmując nawilżyć śluzówkę nosa i odetkać go, można urządzić maluchowi parówkę z majerankiem. Wystarczy ustawić garnek z wodą na kuchence i na gotującą się wodę wrzucić opakowanie suszonego majeranku. Można za dzieckiem spacerować w pobliżu parującego garnka, lub usiąść w małym pomieszczeniu, w którym postawimy taki napar. To naturalny sposób znany jeszcze naszym babciom. Naturalnym lekiem na katar jest także mentol. Olejek mentolowy, który znajdziemy w popularnych lekach na przeziębienie zmniejsza kaszel, katar, ból gardła, odtyka nos. Jego skuteczne działanie znane jest od pokoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *