Latem łatwiej o zatrucie – dlaczego?

Zatrucie, wymioty, biegunka, gorączka, odwodnienie – latem częściej, niż w inne pory roku i my, i nasze dzieci narażeni jesteśmy na zatrucia żołądkowe i biegunki. Dzieje się tak z rożnych przyczyn, które warto poznać, żeby zabezpieczyć się przed chorobą.

probiotyk dla dzieci

Działanie salmonelli

W wysokich temperaturach łatwiej rozwijają się bakterie, w tym pałeczki salmonelli. Wystarczy zjeść sałatkę z majonezem, która dłużej stała na stole w domu czy podczas pikniku w ogrodzie. Jednak salmonella świetnie rozwija się także na mięsie, jajkach, mlekach i jego przetworach. Bakterie przenoszą także zwierzęta hodowlane, ludzie, gryzonie oraz muchy. Niewłaściwe przechowywanie jedzenia oraz brak higieny podczas przygotowywania posiłków ułatwiają przenoszenie salmonelli. A gdy częstujemy dziecko ciastkiem z ciastkarni, nie mamy pewności, czy będzie ono wolne od niebezpiecznych mikrobów. Jeśli ponadto drożdżówka z budyniem czy ptyś leżały w nasłonecznionym miejscu, kilka godzin po spożyciu mogą pojawić się już pierwsze dolegliwości. Latem warto więc unikać eklerków, tortów i innych ciast na bazie śmietany i maślanego kremu. Kogel mogel także odłóżmy na inny sezon, a jajka zawsze sparzmy wrzątkiem przez 10 sekund.

Choroba brudnych rąk

Groźne dla dzieci są także bakterie E.coli. Przenoszą się one w brudnej wodzie, na nieumytych produktach i wywołują bóle brzucha, zawroty głowy, gorączkę oraz wymioty. To bardzo zjadliwa bakteria, która może doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Trzeba uczulić dzieci, by zawsze myły ręce po wyjściu z łazienki, a już zwłaszcza, gdy korzystają z toalet publicznych – na plaży, w restauracji, na stacji benzynowej.

Działanie uboczne antybiotyków

Problemy z brzuchem wywołać mogą także antybiotyki, które podawane są osobom chorym na anginę. Angina to często pojawiająca się latem choroba, bo sprzyjają jej klimatyzacja i różnice temperatur oraz wilgotność powietrza, którą lubią bakterie. Antybiotyki jednak nie tylko niszczą te dobre, ale również te obecne w układzie pokarmowym, niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania.

Aby w jak największym stopniu zabezpieczyć dziecko i przed zatruciami, skutkami zatrucia oraz przed niszczącym działaniem antybiotyków, warto zawsze mieć w domu probiotyk dla dzieci (kliknij). Zawiera on dobroczynne bakterie, które wspomogą układ trawienny i działanie jelit podczas biegunek i wymiotów oraz w trakcie leczenia antybiotykami. Probiotyk dla dzieci ma także funkcję immunologiczną, czyli podnosi odporność organizmu na wszelkie choroby, także na przeziębienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *