Latem łatwiej o zatrucie – dlaczego?

Zatrucie, wymioty, biegunka, gorączka, odwodnienie – latem częściej, niż w inne pory roku i my, i nasze dzieci narażeni jesteśmy na zatrucia żołądkowe i biegunki. Dzieje się tak z rożnych przyczyn, które warto poznać, żeby zabezpieczyć się przed chorobą.

probiotyk dla dzieci

Działanie salmonelli

W wysokich temperaturach łatwiej rozwijają się bakterie, w tym pałeczki salmonelli. Wystarczy zjeść sałatkę z majonezem, która dłużej stała na stole w domu czy podczas pikniku w ogrodzie. Jednak salmonella świetnie rozwija się także na mięsie, jajkach, mlekach i jego przetworach. Bakterie przenoszą także zwierzęta hodowlane, ludzie, gryzonie oraz muchy. Niewłaściwe przechowywanie jedzenia oraz brak higieny podczas przygotowywania posiłków ułatwiają przenoszenie salmonelli. A gdy częstujemy dziecko ciastkiem z ciastkarni, nie mamy pewności, czy będzie ono wolne od niebezpiecznych mikrobów. Jeśli ponadto drożdżówka z budyniem czy ptyś leżały w nasłonecznionym miejscu, kilka godzin po spożyciu mogą pojawić się już pierwsze dolegliwości. Latem warto więc unikać eklerków, tortów i innych ciast na bazie śmietany i maślanego kremu. Kogel mogel także odłóżmy na inny sezon, a jajka zawsze sparzmy wrzątkiem przez 10 sekund.

Choroba brudnych rąk

Groźne dla dzieci są także bakterie E.coli. Przenoszą się one w brudnej wodzie, na nieumytych produktach i wywołują bóle brzucha, zawroty głowy, gorączkę oraz wymioty. To bardzo zjadliwa bakteria, która może doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Trzeba uczulić dzieci, by zawsze myły ręce po wyjściu z łazienki, a już zwłaszcza, gdy korzystają z toalet publicznych – na plaży, w restauracji, na stacji benzynowej.

Działanie uboczne antybiotyków

Problemy z brzuchem wywołać mogą także antybiotyki, które podawane są osobom chorym na anginę. Angina to często pojawiająca się latem choroba, bo sprzyjają jej klimatyzacja i różnice temperatur oraz wilgotność powietrza, którą lubią bakterie. Antybiotyki jednak nie tylko niszczą te dobre, ale również te obecne w układzie pokarmowym, niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania.

Aby w jak największym stopniu zabezpieczyć dziecko i przed zatruciami, skutkami zatrucia oraz przed niszczącym działaniem antybiotyków, warto zawsze mieć w domu probiotyk dla dzieci (kliknij). Zawiera on dobroczynne bakterie, które wspomogą układ trawienny i działanie jelit podczas biegunek i wymiotów oraz w trakcie leczenia antybiotykami. Probiotyk dla dzieci ma także funkcję immunologiczną, czyli podnosi odporność organizmu na wszelkie choroby, także na przeziębienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *