Alergia, jak i otyłość, niepłodność czy cukrzyca, zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Skażone środowisko, przetworzona żywność, życie z klimatyzowanych pomieszczeniach, brak ruchu, to wszystko źródła (tutaj), które mogą przyczyniać się do wrażliwości organizmu na składniki pokarmu, nasiona i pyłki roślin albo roztocza, sierść i wydzieliny zwierząt. Niestety objawy alergii ma coraz więcej dzieci…
Pokarmowa alergia u dzieci
Pierwsze objawy alergii u dziecka mogą pojawić się już kilka tygodni po jego narodzinach. Pierwszymi mogą być: wysypka, zaczerwienione policzki, trudna do zwalczenia ciemieniucha, śluz w kale, bóle brzuszka, wzdęcia, ulewanie. Jak widać ilość objawów jest olbrzymia i w pierwszej kolejności najczęściej trzeba wyeliminować alergizujące składniki pokarmu w pożywieniu, które zjada mama karmiąca piersią. Aby nie przechodzić na preparaty mleko zastępcze, mama musi unikać w pierwszej kolejności nabiału i jajek. Dieta musi składać się z mięsa, najlepiej królika lub indyka, ryb, rodzimych warzyw niewzdymających i owoców, również typowych dla naszego kraju. Taka dieta wymaga olbrzymiej uwagi podczas wybierania składników, ponieważ w wielu produktach znaleźć można i jaja, i nabiał, nawet jeśli się tego nie spodziewamy. Jeśli dziecko jest karmione piersią, to z przepisu lekarza otrzymywać będzie specjalistyczne mleko dla alergików.
Alergie wziewne
Bardzo często alergia pokarmowa z czasem zanika lub zmniejsza się, ale pojawiają się u dziecka objawy takie jak kaszel, katar, zapalenie spojówek. To oznaki alergii wziewnej, czyli maluch może być wrażliwy na pyłki traw, drzew, krzewów, na ślinę kota, psa czy chomika, a nawet na kurz. W takim przypadku bardzo trudno o eliminowanie alergenów. Można ograniczyć stykanie się dziecka z kotem, czy codziennie sprzątać mieszkanie, jednak nie można wyciąć trawy w całej okolicy. W takim przypadku można zastosować lek na alergię bez recepty. Leki takie są bezpieczne nawet dla dzieci, zmniejszają uciążliwe objawy alergii i pozwalają na normalne funkcjonowanie oraz przeczekanie nasilenia problemów.