Odparzenia u niemowlaka – jak sobie radzić?

Odparzenia u niemowlaka mogą pojawić się w każdej chwili, nie tylko na pupie, ale także w fałdkach na nóżkach czy pod paszkami. Skąd się biorą i jak im zapobiegać? Co to jest “pieluszkowe” zapalenie skóry?

Odparzenia pojawiają się u dzieci bardzo często

Odparzenia pojawiają się u dzieci bardzo często

O odparzenia jest bardzo łatwo

Do najczęstszych przyczyn pojawiania się odparzeń należą: wrażliwa skóra dziecka, w której nie ma jeszcze wykształconej i odpowiednio grubej warstwy lipidowej, zbyt długi kontakt skóry z moczem, kałem, wilgocią po kąpieli. Najczęściej problem pojawia się po nocy w pieluszce, zwłaszcza gdy rodzice nie zauważyli, że maluch zrobił kupkę. Należy pamiętać o częstym przewijaniu dziecka, nawet, gdy ma najwyższej klasy jednorazowe pieluszki. Przyczyną odparzań może być także niedokładne wypłukanie pieluszki, gdy używamy wielorazowych, zmiana składu kupki, zwłaszcza, gdy maluch jest szczepiony, ząbkuje, przyjmuje antybiotyki albo zareagowało na nowe pożywienie, zbyt rzadkie mycie pupy, upały, pocenie się.

Zapobiegaj, szybko lecz

Odparzenia u niemowlaka nie powinny być bagatelizowane. To bolesne doświadczenie dla dziecka, które często płacze i nie może spać. Aby więc nie dopuścić do złego stanu skóry należy dziecko regularnie przewijać, po kupce natychmiast, nawet jeśli maluch przed minutą był przewijany, starannie oczyszczać pupę chusteczkami dla niemowląt albo waciakami z wodą, a następnie dokładnie osuszać skórę. Trzeba też używać odpowiednich kremów do pielęgnacji pupy dziecka – np. kremu czy maści przeciwko odparzeniom skóry. Dziecko powinno też w ciągu dnia poleżeć z gołą pupą – to przyspiesza regenerację podrażnionego naskórka. Jeśli skóra jest czerwona, gorąca, widać na niej pęcherzyki przypominające skórę po oparzeniu, należy koniecznie udać się do pediatry.To bolesne i groźne pieluszkowe zapalenie skóry, które wymaga odpowiednich leków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *