Odra znowu groźna

Coraz więcej mówi się w mediach o odrze. To choroba wirusowa, o której zapomnieliśmy, a która nagle zaczęła się szerzyć, między innymi za naszą zachodnią granicą, gdzie jest niższa niż w naszym kraju wyszczepialność dzieci. Jak się objawia i dlaczego jest taka groźna dla dzieci?

Dziecko nieszczepione szybko może zarazić się ospą

Dziecko nieszczepione szybko może zarazić się odrą

Jak rozpoznać, że to odra?

Do zakażenia odrą dochodzi drogą kropelkową, a pierwsze objawy choroby pojawiają się do 2 tygodni od styczności z inną osobą zarażoną. Wirus obecny jest zarówno w wydzielinach nosa, buzi, we łzach, w moczu oraz krwi chorego dziecka. Najpierw choroba rozpoczyna się bardzo ostrym bólem gardła, katarem, łzawieniem, potem pojawia się suchy kaszel. Po wewnętrznej stronie policzków można też zauważyć białe plamki, następnie pojawia się wysoka gorączka, a maksymalnie do 5 dni na skórze można zauważyć różową wysypkę. Plamki najpierw pojawiają się za uszami, na czole, a potem już zajmują resztę ciała, by pod koniec choroby zejść razem z łuszczącą się skórą.

Lepiej zaszczepić niż leczyć

Odrę leczy się jedynie objawowo, można jednak jej zapobiegać podając dziecku szczepionkę. Szczepienie na odrę w naszym kraju jest obowiązkowe, a rodzice, którzy nie chcą zaszczepić dziecka muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Szczepionka nie chroni w stu procentach przed zachorowaniem, ale nawet jeśli maluch zachoruje, to łatwiej znosi chorobę. A jest ona niezwykle groźna dla tych dzieci, które mają niedobory odporności. Może zakończyć się zapaleniem płuc, ucha, mięśnia sercowego, bardzo groźnym dla życia zapaleniem mózgu, a dla ciężarnej poronieniem płodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *