Świadome macierzyństwo i życiowe niespodzianki

Niektórzy latami planują swoją przyszłość. Najpierw kończą studia, potem rozpoczynają karierę, budują dom i zakładają rodzinę. Inni zdecydowanie poddają się temu, co przynosi życie, czasami borykając się z reakcjami rodziny i przyjaciół oraz improwizując i przystosowując się do nagle zmieniających się warunków. Dziecko może być więc życiową niespodzianką, albo elementem wieloletniego planu. Który model wydaje się lepszy?

Zarówno kobieta, która planowała ciążę, jak i ta, która nagle się o niej dowiaduje, może być spełnioną i szczęśliwą mamą

Zarówno kobieta, która planowała ciążę, jak i ta, która nagle się o niej dowiaduje, może być spełnioną i szczęśliwą mamą

“Wpadka” czy świadome macierzyństwo?

Zaplanowanie momentu, kiedy ma się urodzić dziecko pozwala na przygotowanie się. Choćby przez wprowadzenie zmian związanych z dietą i stylem życia. Kobiety, które nie piją, nie palą, jedzą zdrowo, przyjmują witaminy, w tym kwas foliowy, mają większą szansę na urodzenie dziecka w terminie, zdrowego i z prawidłową masą urodzeniową. Dieta i jej składniki mają bowiem ogromny wpływ na rozwój mózgu dziecka, jego systemu nerwowego i wszelkich narządów wewnętrznych. Nie oznacza to oczywiście, że każda mama, która zajdzie w ciążę nieplanowaną urodzi dziecko z problemami zdrowotnymi. Jednak świadome macierzyństwo to także mniej stresu. A bywa przecież tak, że kobieta ciężarna dopiero po kilku tygodniach dowiaduje się o ciąży i nieświadomie na jej początku korzystała z życia, także z nikotyny czy alkoholu. Wtedy pojawia się duży strach o to, czy nie przyniosą one negatywnych skutków.

Czasami lepiej nie mieć planu

Prawdą jest jednak to, że często planowanie przynosi odwrotny skutek. Życie seksualne sprowadzone jedynie do funkcji zajścia w ciążę nie przynosi tyle satysfakcji, a przedłużające się co miesiąc starania o potomka wywołują najpierw rozgoryczenie, potem złość i frustrację, a ostatecznie mogą przerodzić się nawet w ciężką depresję. To dlatego tak często bywa, że pary, które przez wiele lat starały się o ciążę bezskutecznie, nagle oczekują dziecka w momencie, w którym pogodzili się z bezdzietnością albo wyjechały na urlop, czy zajęły się przeprowadzką, albo zmianą pracy.

Warto wiedzieć, czytać, dowiadywać się

Świadome macierzyństwo (kliknij), interesowanie się samym przebiegiem ciąży, odpowiednim żywieniem czy wychowywaniem dziecka pozwala jednak na spokojniejsze przejście przez najtrudniejsze etapy ciąży i początków z noworodkiem, na przygotowanie się psychiczne do problemów, które czekają przed przyszłymi rodzicami, na szybsze i lepsze ich rozwiązywanie. Dlatego posiadanie pewnego planu, czytanie, dbanie o siebie to najlepsza droga do spełnionego macierzyństwa, niezależnie od tego, czy ciąża była planowana, czy była wielką niespodzianką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *